Wałęsa przeciw Polsce – dziś wyrok!

Dziś, czyli w czwartek 23 listopada, wydany zostanie wyrok w ważnej tak ustrojowo, jak i symbolicznie sprawie toczącej się przed Europejskim Trybunałem Praw Człowieka – „Wałęsa przeciwko Polsce”. Sprawa ta dotyczy skargi, jaką były Prezydent RP, a także legendarny przywódca Solidarności Lech Wałęsa złożył w efekcie unieważnia prawomocnego i korzystnego dla niego, ale kontestowanego przez polityków władzy, wyroku sądu w jego sprawie.

Wyrok został uchylony przez Izbę Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego w wyniku skargi kasacyjnej wniesionej przez Prokuratora Generalnego. Lech Wałęsa uznał, że godzi to w jego prawa między innymi dlatego, że orzeczenie zostało wydane przez sędziów powołanych na wniosek upolitycznionej Krajowej Rady Sądownictwa, tzw. neoKRS. Jest to zresztą tylko jedno z wielu naruszeń, które Lech Wałęsa wskazał w skardze skierowanej do ETPCz.

Wyrok w tej sprawie, który jutro poznamy może mieć fundamentalne znaczenie i doprowadzić nie tylko do rozstrzygnięcia konkretnej sprawy Lecha Wałęsy, ale także do zmian systemowych mających na celu wyeliminowanie problemów z funkcjonowaniem instytucji skargi nadzwyczajnej.

Z niecierpliwością więc czekamy na to orzeczenie. O jego symbolice miałem okazję mówić w czasie benefisu z okazji osiemdziesiątych urodzin Lecha Wałęsy w Europejskim Centrum Solidarności. Serdecznie zachęcam do obejrzenia mojego wystąpienia, którego treścią było zestawienie dwóch ważnych kartek z kalendarza. Poniżej zobaczycie fragment uroczystości, której całość można obejrzeć w tym miejscu (klik!), do czego serdecznie zachęcam.

Wierzę, że ten dzień przyniesie kolejny prawny oręż do przywrócenia w Polsce praworządności.