BOS – Bodnar o społeczeństwie, radio TOK FM
Audycja 21 – 6 lutego 2023
Gośćmi programu są: Katarzyna Syryjczyk-Słomska – dyrektorka Miejskiej Biblioteki Publicznej w Łaziskach Górnych oraz Kacper Wlaźlak, Zofia Wala i Jakub Jas. Rrozmawiamy o inicjatywie „Ambasadorzy Pokoju”, realizowanej przez kilka organizacji i instytucji ze Śląska. Tłumaczymy czym jest list „Ambasadorów Pokoju” i co zawiera manifest Młodego Pokolenia. Nasi goście mówią, jak można zmienić otaczający nasz świat, jak walczyć o pokój.
Audycja 20 – 30 stycznia 2023
Gościem audycji jest Karolina Andrian, prezeska Fundacji Share the Care, z którą Adam Bodnar rozmawia o dyrektywie work life balance. Rozdzielaniu czasu pomiędzy pracą a życiem prywatnym oraz podziale obowiązków rodzicielskich i urlopów rodzicielskich pomiędzy rodziców.
Audycja 19 – 23 stycznia 2023
Minęło 75 lat od przyjęcia Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka, przyjęto setki międzynarodowych dokumentów przeciwdziałających uprzedzeniom, dyskryminacji, o walce ze stereotypami, postulujących większą otwartość i tolerancję.
Mimo wszystkich tych starań wciąż istnieje w naszym życiu publicznym, wciąż w XXI wieku, wciąż obecna jest nienawiść do drugiego człowieka, nienawiść z powodu jego pochodzenia rasowego, narodowościowego i etnicznego.
O współczesnej walce z rasizmem i dyskryminacją rasową rozmawiamy z prof. Michałem Balcerzakiem z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu i Uniwersytetu Szczecińskiego.
Audycja 18 – 16 stycznia 2023
Gościem audycji jest Ireneusz Grin – pisarz, wydawca, fotograf, autor kryminałów, dyrektor Wrocławskiego Domu Literatury czyli miejskiej instytucji kultury, której działania są ogólnoświatowe. Z Irkiem Grinem rozmawiamy o współczesnej kulturze, debacie publicznej i mediach społecznościowych w kształtowaniu opinii. „Świat internetu nie jest światem biblioteki. Nie pozwala znaleźć źródła informacji”
Audycja 17 – 9 stycznia 2023
Gościem audycji jest Piotr „Steez83” Szulc z zespołu PRO8L3M. Jeden z największych intelektualistów w świecie polskiego hip-hopu, producent muzyczny i DJ. Z Piotrem rozmawiamy o znaczeniu protestu obywatelskiego i pamięci historyczne w kontekście Ryszarda Siwca i Piotra Szczęsnego. Wracamy do lat młodości Piotra i kształtowania się światopoglądu ówczesnego pokolenia, a także rozwoju sztucznej inteligencji, ideałach w kontrze do wszechobecnego konsumpcjonizmu.
Audycja 16 – 2 stycznia 2023
Gościem audycji jest Artur Górski – dziennikarz i pisarz, z którym rozmawiamy o jego ostatniej książce „Za kratami”. Na podstawie jego książki i doświadczeń zebranych podczas pisania poprzednich tytułów rozmawiamy o polskim systemie więziennictwa. Analizuje problemy zarówno osób osadzonych, jak również przeszkody i problemy jakie mają pracownicy służby więziennej. Wyjaśniamy jak wygląda struktura osadzonych, kim są grypsujący oraz co można „kupić” w więzieniu za pieniądze.
Audycja 15 – 26 grudnia 2022
Gościem audycji jest Łukasz Korzeniowski, założyciel i prezes Stowarzyszenia Umarłych Statutów. Student IV roku prawa na WPiA UJ. Ekspert z zakresu praw ucznia i prawa oświatowego: popularyzator wiedzy, autor poradników i opracowań, szkoleniowiec. W programie poza działalnością społeczną naszego gościa rozmawiamy o prawach uczniów; problemach, które dotykają polską szkołę i jej uczniów oraz naruszeniach nauczycieli, dyrektorów czy kuratorów oświaty.
Audycja 14 – 19 grudnia 2022
Gościem audycji jest Agnieszka Szpila – Pisarka, ekofeministka, publicystka, działaczka. Przede wszystkim matka trzech córek – Mileny, Heleny i Jagody. Bezkompromisowo domaga się poszanowania praw dla osób z niepełnosprawnościami oraz wsparcia dla opiekunów i rodziców osób. Agnieszka Szpila swój żal wyraża do Polski w sposób dosadny. Ale jednak chce nasz kraj zmieniać. W rozmowie z Adamem Bodnarem mówi o problemach opiekunów osób z niepełnosprawnościami. Pokazuje jak wygląda życie OzN i ich opiekunów we współczesnej Polsce. Wracamy także do wydarzeń z 13 grudnia i dali wręczenia nagród Grand Press, na której to gali nasza gościni odmówiła przyjęcia nagrody w dziedzinie publicystki.
Audycja 13 – 12 grudnia 2022
10 grudnia obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka. Przy tej okazji warto powiedzieć o źródłach nienawiści, stereotypach i uprzedzeniach. Wyjaśnić czym jest antysemityzm, a także przestępstwo kłamstwa oświęcimskiego. Jak media społecznościowe i internet mogą pomóc lub zaszkodzić walce o prawdę i poszanowanie drugiego człowieka. Co z problemem antysemityzmu ma wspólnego amerykański raper i wolność słowa w USA. O tym wszystkim rozmawiamy z dr Agnieszką Gliszczyńską-Grabias z Instytut Nauk Prawnych PAN.
Audycja 12 – 5 grudnia 2022
29,9% powierzchni Polski pokrywają lasy. 80% lasów to własność publiczna. Jednak nie wszyscy z nas wiedzą, że możemy mieć wpływ na ich kształt i przyszłość. O ochronie lasów dla obecnych i przyszłych pokoleń rozmawiam z Martą Jagusztyn-Krynicką i Grzegorzem Jakackim z Fundacji „Lasy i Obywatele”.
Audycja 11 – 28 listopada 2022
Gościem dzisiejszej audycji jest Kayah. Prawdziwa Supermenka – wokalistka, artystka, matka, producentka muzyczna, radiowiec, a przede wszystkim wulkan energii. Upominała się o przestrzeganie Konstytucji, zanim to było modne.Promuje na co dzień polską kulturę. Udowodniła, że w Polsce można być artystą wielokulturowym, zanim Polska rzeczywiście stała się wielokulturowa. I to właśnie o wielokulturowości, muzyce, a także prawach kobiet, w dniu szczególnym, bo w 104. rocznicę uzyskania pełni praw wyborczych przez Polki, rozmawiamy w audycji BOS na antenie TOK FM.
Audycja 10 – 21 listopada 2022
Gościem w audycji BOS jest osoba wyjątkowa. Aktywistka, która na co dzień walczy z handlem ludźmi i niewolnictwem. Kobieta, która powiedziała Richardowi Gere’owi, jak bardzo szkodliwy obraz świata przedstawia film „Pretty woman”. Z Ireną Dawid-Olczyk, prezeską La Strady Fundacji Przeciwko Handlowi Ludźmi i Niewolnictwu rozmawiamy o współczesnym handlu i wykorzystywaniu ludzi. O problemie, który jest wokół nas i każdy z nas mógł się z nim zetknąć, nawet nieświadomie. Omawiamy również filmy, poruszające temat dzisiejszej audycji oraz to, jak świat kina wpływa na postrzeganie problemu handlu i wykorzystywania ludzi.
Audycja 9 – 14 listopada 2022
W programie rozmawiamy z człowiekiem, który odmienił w Polsce podejście do resocjalizacji i „odczarował” resocjalizację w postrzeganiu społecznym. O wychowaniu, życiu prywatnym, a także twórczej resocjalizacji rozmawiamy z prof. Markiem Konopczyńskim, pedagogiem resocjalizacyjnym, profesorem nauk społecznych i wykładowcą Uniwersytetu w Białymstoku.
Audycja 8 – 7 listopada 2022
Gościem dzisiejszej audycji jest Wojciech Sokół, z którym rozmawiamy o muzyce, społeczeństwie, życiu publicznym i zmianach, jakie zachodziły w życiu naszego gościa, a także w Polsce na przestrzeni ostatnich lat. Rozmawiamy o problemach bezdomności, pomocy społecznej, a także związkach partnerskich. Serdecznie zapraszam do słuchania.
Audycja 7 – 31 października 2022
O zapomnianych cmentarzach, przywracaniu społecznej pamięci o przodkach i starych cmentarzach rozmawiamy z Szymonem Modrzejewskim, kamieniarzem i założycielem Stowarzyszenia Magurycz. Rozmawiamy o pasji, tożsamości oraz inicjatywach społecznych, które mają chronić pamięć i cmentarze pozbawione opiekunów.
Audycja 6 – 24 października 2022
Gościem w audycji jest Matylda Damięcka, poetka, aktorka, performerka, artystka wizualna, wokalistka i graficzka. Rozmawiamy o postrzeganiu rzeczywistości, o prawie ludzie do bycia różnymi i rozumieniu świata na swój indywidualny sposób. Pytamy o definicję patriotyzmu i próbie zredefiniowania tego pojęcia przez różne środowiska. Matylda opowiada o sztuce, filmie, a także muzyce. Rozmawiamy także o ludziach młodych i walce o lepszą przyszłość.
Audycja 5 – 17 października 2022
20 grudnia 2006 roku przyjęto Międzynarodową Konwencję w Sprawie Ochrony Wszystkich Osób przed wymuszonym Zaginięciem. Polska podpisała ją w czerwcu 2013 roku. Czym są wymuszone zaginięcia, jak działa Komitet do Spraw Wymuszonych Zaginięć (ONZ) i dlaczego jego działania są tak ważne rozmawiamy z dr Grażyną Baranowską z Poznańskiego Centrum Praw Człowieka działającego przy Instytucie Nauk Prawnych Polskiej Akademii Nauk.
Audycja 4 – 10 października 2022
Dzisiejszym gościem audycji BOS – Bodnar o Społeczeństwie jest Paweł Łukasiak, prezes zarządu Akademii Rozwoju Filantropii w Polsce, z którym rozmawiamy o rodzeniu się społeczeństwa obywatelskiego i NGOsów w Polsce na początku lat 90. Dowiadujemy się jaki wpływ na relacje rodzinne i społeczne ma wolontariat, czym jest wolontariat rodzinny i pracowniczy. W programie również o społecznej odpowiedzialności biznesu a także wyjaśniamy czym jest „giving circle” i jak w Polsce rozwijała się filantropia.
Audycja 3 – 3 października 2022
Z dzisiejszym gościem, którym jest Mikołaj Ziółkowski, szef AlterArt i organizator Open’er Festival, rozmawiamy o społecznej roli festiwali muzycznych i kulturalnych. O problemach z jakimi muszą się zmierzyć organizatorzy imprez, o ich ewolucji na przestrzeni lat, a także o roli w rozwoju społeczeństwa obywatelskiego i zwracaniu uwagi uczestników na tematy ważne i trudne.
Audycja 2 – 26 września 2022
„Czuję się zmęczona, wszyscy czujemy się zmęczeni […] natomiast nie zmieniło się moje nastawienie do tych spraw. Nie zamierzam ich zostawić, ani jakość się poddać. Nikt z nas nie zamierza.” Tymi słowami, Paulina Kieszkowska-Knapik, adwokatka związana z inicjatywą „Wolne Sądy” podsumowuje ostatnie 5 lat walki o praworządność w Polsce. Rozmawiamy o zaangażowaniu społecznym, walce o ideały i państwo prawa oraz mentorach, od których nasza gościni czerpie wiedzę i wrażliwość społeczną, a także o relacjach polsko-żydowskich i rodzinie.
Audycja 1 – 19 września 2022
Gościem w pierwszym programie Adama Bodnara jest aktor i muzyk, Arkadiusz Jakubik, którego pytamy dlaczego jest chory na Polskę i co to dla niego znaczy. Opowiada nam o miłości do Polski, wychowaniu synów, a także o swoich rolach filmowych. Rozmawiamy o postrzeganiu świata, relacjach rodzinnych a także poprawności politycznej i granicach społecznych.