Bodnar dla Polityki
08 sierpnia 2023
Przemocowa mowa prezesa
Można obśmiać słowa Kaczyńskiego i organizować „marsz ryżych” czy rymować o Rudym, który przyjechał do Ostródy. Ale nie zawsze śmiechem i ironią zlikwidujemy każde zagrożenie.
Jarosław Kaczyński nazwał niedawno Donalda Tuska „prawdziwym wrogiem naszego narodu”. Stwierdził: „Ten człowiek powinien w końcu pójść do swoich Niemiec i niech tam szkodzi, a nie tu”. Nawiązywał także do koloru włosów Tuska. Do ostrych słów ze strony prezesa PiS wiele osób zdążyło się przyzwyczaić.
13 czerwca 2023
Co dał marsz
Marsz 4 czerwca to jedno z najważniejszych wydarzeń politycznych w historii Polski. Pół miliona obywateli wyszło na ulice w proteście przeciwko aktualnym rządom, z nadzieją na fundamentalne zmiany w kraju. Marsz zjednoczył opozycję oraz środowiska organizacji społecznych; reprezentowana była cała Polska i wszystkie pokolenia. Z pewnością dał nadzieję na wygranie wyborów przez opozycję demokratyczną. Ale jego znaczenie jest szersze.
25 maja 2023
Niewidzialny szczyt
W ostatnim tygodniu w Reykjaviku odbył się szczyt Rady Europy. Do stolicy Islandii przylecieli liderzy 46 państw, w tym Andrzej Duda. Wołodymyr Zełenski wysłał premiera, a sam przemawiał zdalnie. Na szczycie pojawiła się także Ursula von der Leyen. Okazja była niebagatelna. Od poprzedniego szczytu RE upłynęło 18 lat. Decyzja, aby po tylu latach spotkali się liderzy państw europejskich, związana jest z wojną w Ukrainie oraz wyrzuceniem Rosji z Rady Europy. Najstarsza w Europie organizacja wymaga wzmocnienia oraz reform, aby skutecznie bronić praw człowieka, demokracji oraz praworządności. Mogłoby się wydawać, że było to istotne wydarzenie. Niestety tylko nieliczne media dostrzegły, że szczyt w ogóle się odbył.
19 maja 2023
Po rosyjskiej agresji. Potrzebujemy nowego planu dla Rady Europy
To Michaił Gorbaczow jako prezydent ZSRR 6 lipca 1989 r. na sali plenarnej Rady Europy w Strasburgu po raz pierwszy mówił o wspólnym „europejskim domu”.
Lecz 1989 r. przeszedł do historii. Michaił Gorbaczow nie żyje. Rada Europy jest natomiast w trudnym momencie dziejowym. Wspólny europejski dom został bezmyślnie zniszczony i stoi na niepewnych fundamentach.
4 kwietnia 2023
Pieniądze na wybory: 4×4
Sterowanie mediami, prokuraturą, stworzenie uzależnionej od władzy sieci instytucji i fundacji, inwigilacja – to ledwie przykłady, które dowodzą, że jesienne wybory nie będą uczciwe. Sytuacja strategicznej przewagi rządzących nad oponentami politycznymi określana jest jako system „konkurencyjnego autorytaryzmu”. Opisali go w książce „Tak umierają demokracje” Steven Levitsky i Daniel Ziblatt. W takim systemie istnieją instytucje właściwe dla demokracji, są organizowane wybory, ale służą one obozowi rządzącemu jedynie do zatwierdzenia i przedłużenia swojego panowania, uzyskania legitymizacji na kolejne lata.
21 lutego 2023
Drogą Moskwy
10 marca 2022 r. Trybunał Konstytucyjny wydał wyrok, w którym podważył obowiązywanie w Polsce Europejskiej Konwencji Praw Człowieka (K 7/21). Tak się złożyło, że tego samego dnia Rosja została wyrzucona z Rady Europy ze względu na napaść na Ukrainę.
2 lutego 2023
Orkiestra prezesa
Urażona duma nie pozwoliła prezesowi na zakończenie sporu zgodnie z zasadami stosowanymi w świecie zwyczajnych śmiertelników. Zamiast tego mamy orkiestrę grającą pod batutą dyrygenta. Poszczególne instrumenty fałszują, ale efekt ma być osiągnięty.
21 stycznia 2023
Co ma Harvard do UW?
Równoległe sprawy Kennetha Rotha i dr Hanny Machińskiej przypominają, że uniwersytety powinny być miejscem, gdzie wykuwa się debata publiczna. Bez wolności akademickiej nie może być mowy o wolności słowa i demokracji.
13 grudnia 2022
Polska dama Rady Europy
Kiedy byłem studentem prawa (1995–2000), interesowałem się działalnością Europejskiego Trybunału Praw Człowieka. W Warszawie był jeden adres, gdzie można się było zapoznać z wyrokami strasburskimi: róg Al. Niepodległości i ul. Ksawerów. Tam znajdowało się Centrum Europejskie UW oraz Ośrodek Informacji i Dokumentacji Rady Europy. Tam od 1991 r. pracowała dr Hanna Machińska, nazywana w Radzie Europy „polską damą”.
27 października 2022
Ranking rządów prawa. Polska nisko, coraz dalej Węgry
Organizacja World Justice Project opublikowała swój doroczny ranking rządów prawa. Polska całościowo zajmuje jedno z ostatnich miejsc w Unii. Bardzo źle wygląda sytuacja Węgier.
25 października 2022
Wyborcza armia prezesa
W listopadzie 2014 r. po wyborach samorządowych doszło do bezprecedensowego wydarzenia. Działacze różnych organizacji zdecydowali się na wkroczenie do siedziby Państwowej Komisji Wyborczej, protestując przeciwko wynikowi wyborów. Siedziba PKW była okupowana przez kilka godzin, musiała interweniować policja. Główne partie polityczne, w tym PiS, odcięły się od tego zajścia.
4 września 2022
Państwo ułomne
Kiedy odeszła od nas Janina Paradowska (założycielka tej rubryki), wspominaliśmy nie tylko jej wspaniały warsztat, ale także troskę o kształt instytucjonalny Rzeczpospolitej. Janina Paradowska, która intensywnie śledziła powstawanie Konstytucji RP, rozumiała, jak ważne są fundamenty, na których opiera się nasze państwo. Inspiracją był dla niej związek z Jerzym Zimowskim, działaczem opozycji demokratycznej, wiceministrem spraw wewnętrznych w pierwszych rządach solidarnościowych. Reformował on Polskę trochę z oddali i w cieniu, ale konsekwentnie.
18 sierpnia 2022
Co prawnik robi na festiwalu?
Warsztaty organizowane w piachu, upale i kurzu stają się minilaboratoriami zmiany społecznej. Piotr Jacoń może kontynuować walkę o prawa osób transpłciowych, Andrzej Chyra przypominać o znaczeniu praworządności, a Oksana Zabużko o konieczności wsparcia Ukrainy.
1 sierpnia 2022
Zdradzeni funkcjonariusze
Ktoś mógłby powiedzieć, że to przykład success story. Ale gdyby tak było, Europejski Trybunał Praw Człowieka nie zajmowałby się tą sprawą. Skarżący przez kilka nie miał pewności, czy kiedykolwiek uda mu się odzyskać należną emeryturę.
19 lipca 2022
Nie tylko Lewandowski
Czy kobiety i mężczyźni są równo traktowani w sporcie? Postulat wydaje się oczywisty, ale w praktyce wcale nie tak łatwy do zrealizowania.
18 czerwca 2022
Prawdziwy kamień milowy
Po sprawie Waldemara Żurka nie będzie już żadnych wątpliwości. Trybunał w Strasburgu jasno podkreślił, że wypowiadanie się na tematy związane z obroną praworządności to nie tylko kwestia wolności słowa każdego sędziego, ale wręcz jego obowiązek.
27 maja 2022
Łyżka, a może garnek dziegciu
Sądy są pod ciągłą presją i walczą o własną niezależność. Jednak równie ważne są codzienne starania o uznanie społeczne, o szacunek dla stron postępowania, o maksymalne dbanie o poszanowanie praw człowieka. Na przykład praw osób transpłciowych.
6 maja 2022
Jak obronić dziennikarzy w sądzie
Przewaga finansowa rządów państw, spółek państwowych i korporacji nad dziennikarzami, aktywistami, obrońcami praw człowieka może być gigantyczna.
22 kwietnia 2022
Czy Trybunał w Strasburgu potrzebuje dopalaczy?
Sprawiedliwość opóźniona nie jest żadną sprawiedliwością.
8 kwietnia 2022
Co wybory na Węgrzech znaczą dla polskiej opozycji?
Proste hasło – „na Węgrzech się nie udało, więc w Polsce też się nie uda” – nie powinno prowadzić do pochopnych wniosków. Jest oczywiste, że PiS będzie miał przewagę, ale można minimalizować jej skalę.
30 stycznia 2020
Marian Turski jest Ocalałym i ocalającym
Marian Turski – kandydat do Pokojowej Nagrody Nobla – jest jednym z najważniejszych żyjących strażników pamięci i nauki płynącej z historii Holokaustu.