Prawy Adam – Radio Newonce
20 lipca 2022
W kontekście aborcji USA ostatnio bliżej do American Horror Story, niż American Dream. O tym, czym w rękach rządzących jest aborcja, PRAWY ADAM rozmawia z Katarzyną Wężyk. Publicystką, dziennikarką i autorką książki „Aborcja jest”. Jak jest z nią w Polsce i dlaczego Kanada to aborcyjna utopia na mapie świata? Co musi się wydarzyć, aby „kompromis” przestał być punktem odniesienia, jako dotychczasowe dobre praktyki w kontekście prawa aborcyjnego?
13 lipca 2022
W kwestii polityki narkotykowej można powiedzieć, że „kiedyś to było”. Kto, kiedy i dlaczego zaczął karać Polaków, za posiadanie nawet najmniejszych ilości? Obowiązujące przepisy prawne pełne są min i zapisów, które można interpretować na wiele sposobów. Piotr Kubaszewski, prawnik związany z Helsińską Fundacją Praw Człowieka, wraz z PRAWYM ADAMEM biorą na tapet i starają się osadzić w kontekście najczęściej padające w tym temacie frazy: „społeczna szkodliwość”, „na własny użytek” czy „nieznaczna ilość”.
5 lipca 2022
Jak przejmuje się stanowisko po legendzie i ikonie walki o prawa człowieka? Anna Błaszczak-Banasiak, nowa Dyrektor Generalna w Amnesty International Polska, z „bezużytecznej prawniczki od praw człowieka” stała się osobą zarządzającą polskim oddziałem największej organizacji, zajmującej się prawami człowieka na świecie. Czy o tej dziedzinie działalności można mówić jak o biznesie albo pracy etatowej i postrzegać ją pragmatycznie?
28 czerwca 2022
Moim gościem była Iwona Skv, czyli Iwona Skwarek. Piosenkarka, tekściarka, producentka muzyczna i przedstawicielka społeczności LGBTQ+. O tym, co ominęło ją w dzieciństwie, co zapamiętała ze swojego pierwszego marszu równości i co było dla niej kamieniem milowym w kontekście widoczności całej społeczności. Słowa prezydenta dotknęły ją na tyle, że jednocześnie nie może o nich zapomnieć i wyparła je ze świadomości. O dumie i wstydzie, lękach i pragnieniach, twórczości artystycznej i wizji świata, w którym będzie miała pełne prawo kochać, kogo zechce.
21 czerwca 2022
Rozmawiam z profesorem Tomaszem Grzybem w rozmowie o technikach wpływu społecznego. Czy wiedzieliście, że ci, którzy czują się bardziej władczy, częściej zjadają ostatnie ciasteczko ze stołu konferencyjnego? W tym podcaście dowiecie się też, jaki rezultat miał więzienny eksperyment Philipa Zimbardo, czyli jedno z najsłynniejszych badań, które pokazało, do czego ludzie są zdolni wtedy, kiedy tylko… mają możliwość. Czym jest „kwitnąca norma” i jak stosować technikę indukowania hipokryzji?
15 czerwca 2022
O tym, z jakimi wyzwaniami spotykają się każdego dnia osoby z niepełnosprawnościami, zwłaszcza w Polsce, zwłaszcza w czasach rządów obecnej władzy, mówi się wiele. Ale o sferze seksualności – mówią nieliczni. Żaneta Krysiak i Krzysztof Dobies z Fundacji Avalon w ramach projektu Sekson od 2019 rok edukują i przeciwdziałają dyskryminacji, wykluczeniom i stereotypom. Obrali sobie za cel, aby postulat „seksualność jest częścią nas wszystkich – niezależnie od płci i stopnia sprawności” stał się rzeczywistością. W TikTokowym skrócie, czyli w dwóch zdaniach wyjaśnią czym zajmują się na codzień, czym i jaki jest status prawny fundacji, dlaczego ten słynny 1% podatku jest tak istotny w ich działalności i kto w pierwszej kolejności powinien nadrobić braki w edukacji seksualnej. Jaką strategię obierają w tej nierównej walce z systemem?
4 czerwca 2022
Razem z gościem, Filipem Wejmanem (absolwentem Uniwersytetu Harvarda i specjalistą prawa amerykańskiego) przyglądamy się procesowi dekady, czyli sprawie Amber Heard i Johnny’ego Deppa. Na świeżo po ogłoszeniu werdyktu zadajemy pytanie, które nurtuje nas wszystkich – jak właściwie interpretować wynik? Czy w tej batalii sądowej któraś ze stron rzeczywiście może być uznawana za wygraną?
31 maja 2022
Od 8 lat związana z projektem i fundacją „Zwolnieni z Teorii”. Dzisiaj zajmuje w niej stanowisko managing director. Aleksandra Chudaś o sobie mówi – managerka w organizacji pozarządowej. Nie boi się porównań czy zapożyczeń ze świata korporacji, bo widzi wiele punktów styku i dobrych praktyk, które NGOsy mogą pożyczać od firm działających na ustrukturyzowanych procesach. I na odwrót. Dąży do tego, żeby jak najwięcej osób zrozumiało, że projekty społeczne to nie frajerstwo. Dlatego w tournee po szkołach licealnych, wraz ze współpracownikami, podtrzymują wśród uczniów i nauczycieli płomień, który udało im się rozpalić kilka lat temu. Szczęśliwie udaje im się uniknąć grantozy, aby osobom w latach edukacji – pomóc unikać ocenozy. Gdzie widzi siebie za kilka lat? Który z wyróżnionych projektów był jej ulubionym i dlaczego woli obecnie zajmowane stanowisko niż wizje objęcia najwyższego stanowiska w Ministerstwie Edukacji?
24 maja 2022
Rozmowę tego epizodu PRAWEGO ADAMA można śmiało określić mianem YOUNG POWER, a nazwanie jej książkowym przykładem, to za mało. Bo Kira Sukhoboichenko, to przedstawicielka działania i sprawczości, nie tylko wizji przelanych na teorię i papier. W wieku 10 lat wygrała konkurs dziecięcych startupów. W wieku 14 lat wystąpiła na TEDx. W wieku 16 lat zarządza fundacją Międzynarodowy Ruch Latających Plecaczków. Za 2 lata, osiągając pełnoletność, chce dalej prowadzić fundację, pomagać innym i robić to na własny rachunek, ale współpracując z innymi. Od dzieciństwa miała w sobie tyle kreatywności i pomysłów, że ciężko było jej się bawić z innymi dziećmi, bo tłumaczenie scenariuszy na zabawę zajmowało jej zbyt dużo czasu. Rodzicielski i regulaminowy ban na Facebooka obeszła zakładając tam grupę, która przerodziła się w ruch społeczny. Roczny bilet wstępu do Centrum Nauki Kopernik, który wygrała w konkursie wyeksploatowała do granic możliwości i przelała zdobytą wiedzę na kolejne projekty. Skąd w tak młodej osobie, tak wiele uporu i motywacji? Co robiła 24 lutego 2022 roku i jak ta data zmieniła jej patrzenie na świat i swoją działalność? O drodze, którą mimo młodego wieku, już pokonała i planach na kolejne lata, determinacji do działania i marzeniach, które chce spełniać.
17 maja 2022
Przynależność do struktur Unii Europejskiej wcale nie jest oczywistością, jak mogłoby się wydawać ludziom urodzonym w momencie i po przemianach ustrojowych. Ile pracy kosztowało przygotowanie systemów prawnych w Polsce, aby wejść i stać się pełnoprawnym członkiem wspólnoty europejskiej? O wartościach i przywilejach, których nie dostaliśmy „raz na zawsze” i fatalnych skutkach, jakie mogłoby nieść za sobą wyjście Polski z Unii Europejskiej, Adam Bodnar rozmawia z prof. Wojciechem Sadurskim. Gość PRAWEGO ADAMA chciałby, żeby Polska stała się krajem federalnym. Twierdzi, że nie mamy nagromadzonej przez lata kultury politycznej i przestrzega wskazując dwa scenariusze. „Albo będziemy w Unii Europejskiej wierni, lojalni i z pełnym przywiązaniem albo będziemy w strefie oddziaływania Rosji”.
17 maja 2022
Przynależność do struktur Unii Europejskiej wcale nie jest oczywistością, jak mogłoby się wydawać ludziom urodzonym w momencie i po przemianach ustrojowych. Ile pracy kosztowało przygotowanie systemów prawnych w Polsce, aby wejść i stać się pełnoprawnym członkiem wspólnoty europejskiej? O wartościach i przywilejach, których nie dostaliśmy „raz na zawsze” i fatalnych skutkach, jakie mogłoby nieść za sobą wyjście Polski z Unii Europejskiej, Adam Bodnar rozmawia z prof. Wojciechem Sadurskim. Gość PRAWEGO ADAMA chciałby, żeby Polska stała się krajem federalnym. Twierdzi, że nie mamy nagromadzonej przez lata kultury politycznej i przestrzega wskazując dwa scenariusze. „Albo będziemy w Unii Europejskiej wierni, lojalni i z pełnym przywiązaniem albo będziemy w strefie oddziaływania Rosji”.
10 maja 2022
Sezon festiwalowy właśnie się rozkręca. Po dwóch latach przerwy wszyscy z utęsknieniem wyczekujemy wyjazdów na kilka dni koncertów. PRAWY ADAM, wraz ze swoimi gośćmi — Piotrem Orliczem-Rabiegą, szefem festiwalu Audioriver, oraz Maciejem Nowickim, prezesem zarządu Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka — porozmawiał o społecznej roli festiwali. Jakie zmiany nas czekają po pandemii, a co się zmieniło w związku z wojną? Jak branża muzyczno-eventowa może okazywać wsparcie Ukrainie? I co, poza wrażeniami muzycznymi, możemy na takim festiwalu zyskać?
2 maja 2022
Od świata filmu do praworządności. Jak sam nazwał to spotkanie: Lewy Mateusz u PRAWEGO ADAMA. Aktor, który od kilku tygodni nie znika z pierwszych stron i nagłówków na całym świecie, a to za sprawą filmu „Furioza”. Mateusz Damięcki o tym, jak z drag queen przeobrazić się w Goldena z kibolskiego podwórka, nie tracąc przy tym autentyczności aktorskiej, ale też jak nie tracić autentyczności przed samym sobą, kiedy należy zabierać głos w kwestiach politycznych i światopoglądowych. Zawsze chciał być memem (no i się doczekał). Kto i dlaczego go wyklina? Czy czuje się odpowiedzialny za interpretację przekazu filmów, w których się pojawia?
25 kwietnia 2022
PRAWY ADAM gości profesora Pawła Wilińskiego, z którym zabiera słuchaczy na mini lekcję WOS’u. I to nie będzie nudny, jednostronny wykład. Jak namówić młodych ludzi do zainteresowania historią czy wiedzą o społeczeństwie, skoro od lat dajemy świadectwo tego, że nie wyciągamy z nich żadnych lekcji? Czym jest odpowiedzialność karna w wojennej rzeczywistości i czy prawo rzeczywiście obowiązuje każdego? Czy Rosjanie doświadczą swojej Norymbergii? O prawie w codzienności bezprawia, wyciąganiu nauczki na przyszłość i szansach na sprawiedliwe zakończenie.
20 kwietnia 2022
Mimo że znali się dużo dłużej, zespół założyli dopiero przy nominacji do „Hot 16 Challenge 2″. Zespół NIEBØ może pochwalić się nie tylko supportem Darii Zawiałow, ale również wspieraniem poprzez swoją twórczość inicjatyw pomocowych na rzecz kryzysu humanitarnego na granicy oraz wojny w Ukrainie. Posłuchajcie o tym, co czuli 24.02 i jak Aga radzi sobie w naszym państwie jako osoba nieheteronormatywna. O ich teledysku pełnym emocji i związanymi z nim zarzutami o propagowanie mordowania dzieci. O tym, że kobiety w Polsce boją się zachodzić w ciążę i dlaczego tak się dzieje. Uwieńczeniem epizodu będzie pieśń Łemkowska wykonana na żywo. Przygotujcie chusteczki, wzruszenie gwarantowane.
11 kwietnia 2022
Dzieci mają głos i mają swoje prawa. Gość PRAWEGO ADAMA wie o tym, jak mało kto. W końcu 10 lat spędził na stanowisku Rzecznika Praw Dziecka. Dr Marek Michalak, patron kampanii społecznej „Kocham, nie biję”, podczas dekady swojej działalności dokonał przełomu w kontekście przestrzegania praw dziecka w Polsce. Potrzebujemy definitywnego zakazu kar cielesnych, zamiast odwoływania się do własnego doświadczenia przemocy i nadawania mu pozytywnych skutków. Bo bicie dzieci uczy, ale tylko złych rzeczy. A jak rysuje się przyszłość dzieci w Polsce w kontekście działań i zaniechań obecnego RPD? Jaki ma wpływ traktowanie najmłodszych na całe społeczeństwo?
05 kwietnia 2022
Jeśli kwiat polskiej młodzieży mówiłby ich głosami – bylibyśmy ocaleni. Kasia i Jacek Sienkiewicz, czyli Kwiat Jabłoni z wizytą u PRAWEGO ADAMA. Nie boją się poruszać tematy polityczne i często polaryzujące. Jak sami przyznają, powołując się na słowa Andrzeja Chyry, „są słupami ogłoszeniowymi” i w pełni z tego korzystają. Oglądając serwisy wiadomości, weryfikują informacje z Konstytucją RP. Bojkotowali TVP, zanim to było modne. Dlaczego dziś płaczą przy własnych piosenkach i czy planują je zaśpiewać po ukraińsku? Gdzie szukają inspiracji i jak wiele swojego światopoglądu przemycają w tekstach własnych piosenek? To pełna autentyzmu i owiana młodzieńczą energią rozmowa o politycznych obserwacjach i światopoglądowych priorytetach z perspektywy młodych twórców.
29 marca 2022
Kojarzycie to uczucie, kiedy chcecie zebrać 40 000 zł na Telefon Zaufania, a dostajecie 1 900 000 zł? Dzięki niemu kojarzy to niemal cała Polska. Aleksander Twardowski aka @OloCzarny to gość premierowego epizodu wiosennego sezonu PRAWEGO ADAMA. W rozmowie z Adamem Bodnarem wspólnie dokopali się do potężnych złóż empatii, które (wbrew pozorom) pod skórą Polaków nie leżą wcale aż tak głęboko. Jak wykorzystywać nowe technologie w fundraisingu i łączyć biznes z dobroczynnością? OloCzarny zdradził kilka prostych zasad i wytłumaczył, jak zakładać zbiórki, które cieszą się nieprawdopodobną w skali kraju popularnością. To też przypomnienie tego, że czasem trzeba “filtrować” pomoc, żeby nie nadużyć własnych i cudzych zasobów. On sam nie boi się mówić „proszę”, ale co najważniejsze – nie zapomina o słowie „dziękuję”.
4 lutego 2022
Tym razem gościem Adama Bodnara jest mec. Maciej Ślusarek – adwokat, od wielu lat zaangażowany w sprawy dotyczące ochrony dóbr osobistych, własności intelektualnej, praw autorskich, nowych technologii, przemysłu kreatywnego, ale też doradca pro bono dla młodych twórców, angażujący się w sektorze pozarządowym. W PRAWYM ADAMIE opowie o tym, co młody słuchacz lub artysta powinien wiedzieć o prawie autorskim. Dlaczego przed podpisaniem jakiegokolwiek kontraktu z wytwórnią fonograficzną powinniśmy skonsultować się z prawnikiem i czy w ogóle jest jakiś magiczny moment, kiedy początkujący twórca powinien poszukać dla siebie prawnika? Czy można użyć cytatu z cudzej piosenki albo “nawrzucać” jakiejś korporacji w kawałku? Posłuchajcie o niuansach praw autorskich i własności intelektualnej, ale też o historii 10-letniego procesu między Stanem Borysem a Rychem Peją.
28 stycznia 2022
Żyjemy w czasach, w których nie można marnować swojego potencjału, mówi Andrzej Chyra, gość Adama Bodnara, znany polski aktor, ale także reżyser, zdobywca wielu nagród i wyróżnień. Uważa, że musi wykorzystywać fakt, że ma twarz, którą można “sprzedać” w słusznej sprawie, dlatego mocno angażuje się w sprawy społeczne i bez wahania wyraża swoje zdanie. Zapraszamy na rozmowę o aktywnym obywatelstwie, które w dzisiejszych czasach oznacza również to, że Polacy muszą sami zastępować rząd. Czy Tour de Konstytucja to inicjatywa dla “dziadersów”? Czy może praca u podstaw i ciągłe przypominanie, że “konstytucja” to nie tylko nośne słowo-bastion praworządności, ale też książeczka, za którą stoją konkretne wartości? I czy Andrzej Chyra mógłby w końcu zagrać porządnego człowieka?
21 stycznia 2022
Adam Bodnar w rozmowie z prof. Maciejem Bernattem o tym, że prawo ochrony konkurencji i konsumentów ma fundamentalne znaczenie dla obywatela, choć może on sobie z tego nie zdawać sprawy. Jaka jest świadomość Polaków i Polek na temat ich praw konsumenckich? Czy rzeczy kupione przez internet można oddać bez wskazywania powodu i czy zwroty w sklepach stacjonarnych to nasze prawo, czy uprzejmość i ukłon w stronę klientów, zależny od decyzji konkretnych podmiotów gospodarczych. Czym są i z czego biorą się monopole na rynku?
14 stycznia 2022
To, że przy każdej możliwej okazji wypowiada się na temat bieżących wydarzeń w Polsce, tłumaczy faktem, że piosenki potrafi pisać wyłącznie o zupełnie innych sprawach. Mówi o sobie “kanapowy protestujący”. Czy słusznie? Krzysztof Zalewski, muzyk, artysta, rockman, działacz społeczny. W rozmowie z Adamem Bodnarem o jego niegasnącej wierze w trójpodział władzy, szczególnej więzi z osobami LGBTQ+ oraz o zmianie w postrzeganiu świata przez pryzmat roli ojca. To rozmowa o definiowaniu patriotyzmu i o tym, dlaczego woli słuchać tego, co do powiedzenia mają teraz młodzi ludzie, niż samemu tłumaczyć im jak działa świat.
7 stycznia 2022
Anna Walczak i Zuzanna Uba to studentki Wydziału Prawa Uniwersytetu w Groningen, szczególnie zaangażowane w walkę o praworządność. W rozmowie z Adamem Bodnarem opowiadają, co zainspirowało je do zorganizowania poza ojczyzną Festiwalu Rządów Prawa, którego głównym tematem była właśnie sytuacja w Polsce. Dlaczego Holandia tak bardzo angażuje się w wydarzenia w kraju nad Wisłą? To też rozmowa o poczuciu wspólnoty i odpowiedzialności w Unii Europejskiej. Jakie są wnioski?
31 grudnia 2021
Dr Tomasz Karauda to lekarz oddziału chorób płuc Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Łodzi. Z nim Adam Bodnar rozmawia o pandemii COVID-19, którą Karauda zna z pierwszej linii frontu walki z wirusem. O tym, czy nie traktowaliśmy ruchów antyszczepionkowych zbyt pobłażliwie i jak zmieniło się jego życie, gdy zaczął publicznie komentować wydarzenia związane z pandemią? Czy strach przed radykalnymi głosami zwalnia nas z podejmowania moralnie słusznych decyzji? Czy jego zdaniem polityka rządu dotycząca osób uchodźczych na granicy z Białorusią kłóci się z oficjalnym podejściem do sytuacji pandemicznej w Polsce? To rozmowa o walce z wirusem – z perspektywy medyków.
24 grudnia 2021
Jemu zawdzięczamy nieustającą pamięć o tym, dlaczego należy walczyć z ksenofobią, rasizmem i nienawiścią. Rozmowa Adama Bodnara z Marianem Turskim – redaktorem, historykiem, działaczem społecznym. Jednym z ocalałych, zaangażowanym w upamiętnianie Holocaustu. Będzie o tym, jak swoim wystąpieniem z okazji 75-lecia wyzwolenia obozu w Auschwitz zawojował internet (i serca młodych ludzi), oraz dlaczego powinniśmy zachowywać zdrowy rozsądek w interpretacji haseł i sloganów. Dlaczego o sytuacji na granicy Polski z Białorusią mówi: “katastrofa humanitarna” i “katastrofa moralna”? I czy od nienawiści w ogóle można się ustrzec? Ale przede wszystkim – o tym, żeby nie być obojętnym na zło. Partnerem podcastu jest Wolters Kluwer.
16 grudnia 2021
Jak to jest – naprawdę – pomagać uchodźcom na granicy? Tym razem Adam Bodnar rozmawia z Katarzyną Błażejewską-Stuhr, dietetyczką kliniczną, działaczką społeczną, a prywatnie matką dwójki dzieci i żoną Macieja Stuhra. Jak zaczęła pomagać? O tym, jak zaprzyjaźniła się z Madiną, którą w czasie pandemii przyjęła pod swój dach i czego nauczyło ją, i jej rodzinę, to doświadczenie. Co było trudne? Jak ta historia zamieniła się w film dokumentalny, „Wszyscy wszystko zjedli”? Adam też zapytał Kasię o jej wyjazd do Usnarza, co sądzi o Franku Starczewskim i jakie ma plany na przyszłość. To rozmowa o doświadczeniach granicznych – na różnych poziomach. Partnerem podcastu jest Wolters Kluwer.
9 grudnia 2021
Co ma wspólnego najnowszy album Wojtka Sokoła z problem kryzysu bezdomności? Wbrew pozorom, wcale nie nic. Adam Bodnar rozmawia z Adrianą Porowską, szefową Kamiliańskiej Misji Pomocy Społecznej, prowadzącej Pensjonat św. Łazarza w warszawskim Ursusie oraz mieszkania treningowe dla osób w kryzysie bezdomności. Od 15 lat pracuje też z osobami wykluczonymi jako streetworkerka. Jest współprzewodniczącą Komisji Ekspertów ds. Przeciwdziałania Bezdomności przy Rzeczniku Praw Obywatelskich oraz członkinią Rady Społecznej RPO. To rozmowa o tym, kim są osoby w kryzysie bezdomności i kogo najczęściej dotyka ten problem. Dowiemy nie też, jak wygląda codzienna praca pracowników socjalnych i w jaki sposób obywatele mogą pomóc – szczególnie w trudnym zimowym okresie. Partnerem podcastu jest Wolters Kluwer.
3 grudnia 2021
Osiągnięcia aktorskie Agnieszki Więdłochy i Antoniego Pawlickiego znamy, ale warto też zwrócić uwagę na ich pracę w zupełnie innym obszarze. Ta rozmowa przywraca wiarę w ludzi. Dlaczego? O akcji BohaterOn, zatrzymaniu homofobusa i zderzeniu z dramatyczną sytuacją na granicy. Po prostu o tym, że pomagać nie wystarczy chcieć, ale trzeba tez umieć. Partnerem podcastu jest Wolters Kluwer.
26 listopada 2021
Karolina Kuszlewicz swoją pracę adwokacką poświęciła szczególnym klientom (którzy formalnie nawet nimi nie mogą być), czyli zwierzętom i przyrodzie. Część środowiska uważa ją za kosmitkę, a zdarzało się, że jej wystąpienia na salach rozpraw budziły zdziwienie. Zwierzęta są sporem o wartość i należy o nich mówić „ktoś” a nie „coś” tłumaczy gościni Adama Bodnara, specjalistka z zakresu ochrony praw zwierząt, rzeczniczka ds. ochrony zwierząt w Polskim Towarzystwie Etycznym. O tym, że warto być radykalnym kiedy staje się po stronie słabszych, czy tzw. „piątka dla zwierząt” miała szansę uchwalenia i co powinno być alternatywą dla łowiectwa. Partnerem podcastu jest Wolters Kluwer.
19 listopada 2021
„Nawet na Fame MMA są sędziowie” mówi Jarosław Gwizdak i przekonuje, że do młodych ludzi można trafić z problematyką prawną i wyjaśnieniem tego, czym jest kryzys praworządności, tylko trzeba znaleźć język i porównania, które są dla nich czytelne. Choćby budując salę sądową z klocków Lego lub przedstawiając współczesne dzieła kultury popularnej. Gwizdak, były sędzia Sądu Rejonowego, dziś aktywista i edukator prawny opowiada Adamowi Bodnarowi o swojej zawodowej drodze, która wiodła od nielubianych studiów prawniczych do pasjonującej edukacji nowych pokoleń. Partnerem podcastu jest Wolters Kluwer.
15 listopada 2021
Marcin Stoczkiewicz to człowiek, który broni Ziemi. Dosłownie. Od dekady pracuje w organizacji ClientEarth, która reprezentująć środowisko, pozywa rządy i korporacje działające przeciwko klimatowi. Mimo (a może właśnie dlatego) ponad 30-letniego bagażu doświadczeń wynikających z zaangażowania w sprawy klimatu, gość Adama Bodnara pozostaje optymistą. Skąd pozyskiwane są fundusze na działalność fundacji? Która ze spraw prowadzonych przez Client Earth w Polsce była najważniejszą? I co przynoszą szczyty klimatyczne, takie jak zakończony COP26 w Glasgow? Partnerem podcastu jest Wolters Kluwer.
5 listopada 2021
Dlaczego powinniśmy się insertować tym, co robi władza i jaki wpływ na nasze życie ma przejrzystość życia publicznego? Krzysztof Izdebski, działacz i aktywista społeczny, autor publikacji na temat dostępu do informacji, konfliktu interesów, korupcji i kontroli społecznej, obecnie związany z Fundacją Batorego, tłumaczy to nie tylko na przykładzie wielkiej polityki, ale przede wszystkim na bliskich nam sprawach, dotyczących choćby osób w wieku szkolnym. O długoletniej walce o dostęp do informacji publicznej oraz o idealnej sytuacji, w której młodzi obywatele dostają w szkołach zajęcia zwiększające świadomość na temat przejrzystość życia publicznego w kolejnym epizodzie PRAWEGO ADAMA. Partnerem podcastu jest Wolters Kluwer.
29 października 2021
Maria Ejchart-Dubois jest prawniczką, współtwórczynią inicjatywy Wolne Sądy. W najnowszym epizodzie PRAWEGO ADAMA razem z autorem podcastu rozmawiają na temat pomyłkowych skazań i domniemania niewinności. Niesłuszne skazanie jest najbardziej doniosłym przykładem pomyłki sądowej, ale ich zakres jest dużo większy. Dlaczego powtórzenie procesu zakończonego prawomocnym wyrokiem, ale którego wynik budzi wątpliwości, jest w Polsce praktycznie równe zeru? O przypadkach niewinnościowych i tym, co zrobić, by zmniejszyć liczbę niesłusznie skazanych – dziś to 5% spraw – w kolejnym podcaście Adama Bodnara dla newonce.radio. Partnerem podcastu jest Wolters Kluwer.
22 października 2021
Prokurator Ewa Wrzosek na służbie jest od końca lat 90-tych. Pamięta więc „widowiskowy moment ścigania przestępców” czyli m.in. wojny gangów, ale jej nazwisko usłyszeliśmy w mediach dopiero wtedy, kiedy zaczęła głośno walczyć z używaniem prokuratury jako narzędzia do realizacji polityki rządu. O różnicy między ściganiem przestępców, a staniem na straży praworządności; kulisach śledztwa w sprawie „tzw. wyborów kopertowych” i jego błyskawicznego umorzenia oraz słynnej już „delegacji” do Śremu. Partnerem podcastu jest Wolters Kluwer.
16 października 2021
„Wtedy pierwszy raz poczuliśmy, że to wszystko będzie jak na dłoni” mówi o swoim wrażeniu z 1983 roku Cezary Łazarewicz, wówczas 17-letni opozycjonista, a 30 lat później autor reportażu „Żeby nie było śladów”. Chodzi oczywiście o śmierć Grzgorza Przemyka, która miała być symbolem komunistycznej opresji, ale została przykryta propagandową machiną. Adam Bodnar w drugim epizodzie PRAWEGO ADAMA rozmawia z autorem „pokoleniowej książki o kłamstwie i manipulacji” i niestety obaj znajdują w niej sporo analogii do obecnych czasów. Partnerem podcastu jest Wolters Kluwer.
11 października 2021
Jeśli wyobrażaliście sobie, że tylko artyści koncertowi mieli pracowite lato, to koniecznie musicie posłuchać pierwszego podcastu Adama Bodnara dla newonce.radio. PRAWY ADAM gościł Roberta Hojdę, autora Tour de Konstytucja, blisko 100 przystankowej podróży po Polsce, której zadaniem jest przybliżenie społeczeństwu doniosłości Konstytucji oraz propagowanie wiedzy o prawach i wolnościach obywatelskich. Dlaczego harleyowiec kochający podróże motocyklem po USA zdecydował się na kilkumiesieczną podróż po kraju, który ma coraz więcej problemów z przestrzeganiem zapisów ustawy zasadniczej? Jakie wydarzenia podczas letniej trasy go najbardziej poruszyły? Czy młodzi ludzie pojawiali się na Tour de Konstytucja? Partnerem podcastu jest Wolters Kluwer.