XV Kongres Kobiet i ważne wyróżnienie

W miniony weekend (2, 3 września) już po raz piętnasty kobiety z całej Polski spotkały się na corocznie organizowanym Kongresie Kobiet, by dyskutować i spierać się, analizować sytuację kobiet w Polsce w różnych aspektach, omawiać i wypracowywać działania mające na celu poprawę ich losu i wspieranie równości.

W nowoczesnych przestrzeniach Międzynarodowych Targów Poznańskich kobiety uczestniczące w wydarzeniu debatowały o nowoczesnej edukacji, zdrowiu, ekologii, polityce socjalnej, równościowej ekonomii, Europie, problemach migracyjnych, samorządach, kulturze i polityce.

Tegoroczne hasło Kongresu Kobiet brzmiało: „Kobiety mają głos! Równość, edukacja, przyszłość”.

Osobiście przysłuchiwałem się w niedzielę dwóm panelom i muszę przyznać, że poziom merytoryczny, ale także energia tych rozmów były nieprawdopodobne! Sama obecność na Kongresie to przeżycie niezwykle wartościowe, a dla mnie wiązało się ono jeszcze z wyróżnieniem, z którego jestem bardzo dumny.

Otóż zwyczajem jest, że Kongres rokrocznie przyznaje swoje nagrody – jedna przypada kobiecie, aktywnie działającej na rzecz kobiet, zaś druga mężczyźnie wspierającemu kobiety w dziele zdobywania ich praw. W tym roku miałem zaszczyt przyjęcia tej niezwykle wartościowej nagrody. Jestem za nią ogromnie wdzięczny! Dziękuje Kongresowi za docenienie mojego wsparcia w walce kobiet o równość ich praw. Dziękuję także Marszałkini Sejmu – Małgorzacie Kidawie-Błońskiej za przepiękne słowa laudacji wygłoszonej w imieniu Donalda Tuska, zeszłorocznego laureata wyróżnienia.

Mówiłem o tym w swoim wystąpieniu, a dziś z dumą mogę to tylko potwierdzić – tak, jestem feministą! Zawsze byłem i będę sojusznikiem kobiet i orędownikiem równości wszystkich osób bez względu na płeć. Ostatnie lata pokazały, jak dużo walka o prawa kobiet wymaga od nas, mężczyzn, determinacji, siły i mobilizacji. Moim zadaniem jest zwracanie uwagę mężczyzn na sprawy, których nie zauważają, a które dla kobiet w Polsce są fundamentalne. Kiedy słyszymy słowa o bezpiecznej Polsce, o tym, że nasz kraj ma być bezpieczny dla Polaków, to ja chciałbym podkreślić, iż w moim przekonaniu – Polska ma być przede wszystkim bezpieczna dla Polek.

Raz jeszcze dziękuję za niezwykle emocjonujące chwile, które przeżyłem w czasie tegorocznego Kongresu Kobiet.