Start kampanii zagranicznej – Norwegia

4 i 5 września na zaproszenie środowisk polonijnych odwiedziłem Norwegię! Polki i Polacy są tam największą mniejszością narodową.

Kraj pięknych fiordów i niezwykłej przyrody jest moim pierwszym przystankiem w kampanii zagranicznej. Spotykam się z naszymi rodakami, by budować most między Polską i Polonią. Chcę wsłuchiwać się w Wasze problemy i przybliżać działania, które chciałbym podejmować już jako Senator RP w celu obrony praw Polaków mieszkających poza granicami kraju..

Poniedziałek spędziłem w Oslo. Dzień rozpocząłem od spotkania w Stortinget z Åsmund’em Aukrust’em, pierwszym wiceprzewodniczącym stałej komisji ds. zagranicznych i bezpieczeństwa (Partia Pracy), Katarzyną Ramberg, liderką i założycielką Prosject-K — stowarzyszenia polskich przedsiębiorczyń w Norwegii oraz Jorn’em Wichne Padersen’em, doradcą politycznym Partii Pracy ds. zagranicznych i bezpieczeństwa.

Następnie rozmawiałem w szerszym gronie z polskimi przedsiębiorczyniami ze stowarzyszenia Prosject-K oraz przedsiębiorcami z organizacji Trust.

W dalszej kolejności spotkałem się z zaprzyjaźnionymi profesorami norweskich uczelni — prof. Hans’em Petter’em Graver’em (mieliśmy okazję współpracować przy Letniej Szkole Praworządności) oraz prof. Christophe Hilion, który jest absolwentem Kolegium Europejskiego i regularnie uczestniczy w konferencji i seminariach w Polsce.

W międzyczasie udzieliłem wywiadu Red. Łukaszowi Pawłowiczowi dla Radia Wataha.

Panie Margaret Dąbrowska, Ewelina Baj i Monika Brożek to Polki, które startują w norweskich wyborach samorządowych w Drammen i As, z list Venstre. Spotkałem się z nimi oraz posłem Almeland Grunde. Trzymam za Was kciuki!

Dzień skończyłem spotkaniem z Polonią w Oslo — dziękuje za budującą dyskusję i waszą obecność!

W Oslo, Bergen i Stavanger rozmawialiśmy o problemach i wsparciu dla Polonii norweskiej. Między innymi wspominaliście o:

  • Problemach z D-nummerem, który jest on niezbędny do prowadzenia legalnej działalności w Norwegii
  • Trudnościach w załatwianiu spraw w Urzędzie Ochrony Praw Dziecka (Barnvernet).
  • Problematycznym procesie uznania kwalifikacji zawodowych, wśród Polaków pracujących w Norwegii.
  • Usprawnieniu komunikacji pomiędzy Polakami a państwem norweskim, przy wsparciu naszej Ambasady oraz Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Zapewniam Was, macie moje wsparcie w walce o należne Wam prawa!