Skarga na wytyczne Państwowej Komisji Wyborczej

W środę 11 października senator Krzysztof Kwiatkowski złożył skargę do Sądu Najwyższego, która dotyczy wytycznych Państwowej Komisji Wyborczej opisujących zasady liczenia głosów. Miałem zaszczyt pomagać Panu Senatorowi w przygotowaniu tej skargi i także wspólnie zaprezentować jej treść w czasie konferencji prasowej zorganizowanej w Senacie RP.

W swojej wypowiedzi zauważyłem, że w wyborach za granicą zarejestrowało się 608 127 osób, obywateli Rzeczypospolitej Polskiej i to jest absolutny rekord. Pokazuje to, jak duża jest determinacja obywateli polskich mieszkających poza granicami kraju, aby wziąć udział w wyborach. Istnieje jednak możliwość, że głosy Polonii przepadną, bo komisje nie będą w stanie ich policzyć w ciągu doby od zamknięcia lokali wyborczych. Nie możemy pozwolić, aby choć jeden głos nie został policzony!

Państwowa Komisja Wyborcza powinna natychmiast zmienić wytyczne tak, aby komisje najpierw policzyły głosy oddane w wyborach do Sejmu i Senatu, a dopiero później te oddane w referendum. Jeśli tego nie zrobi, mam nadzieję, że zrobi to Sąd Najwyższy w wyroku w sprawie skargi na tę uchwałę.