Książka Szczęśliwej Polski już czas

Szczęśliwej Polski już czas! To nie tylko hasło przepełnione nadzieją na lepszą przyszłość, które towarzyszy nam od wygranych przez demokratyczną opozycję wyborów, ale także inspirowany utworem Jerzego Kryszaka, tytuł mojej najnowszej książki.

Książka to zbiór felietonów i wystąpień, które napisałem lub wygłosiłem w ciągu ostatnich dwóch lat. Każdy z nich został opatrzony ilustracją autorstwa sędziego Arkadiusz Krupy.

Opublikowane teksty to komentarze zarówno do bieżących, jak i przełomowych wydarzeń czy procesów. Piszę m.in. o wybuchu wojny w Ukrainie, kryzysie na granicy polsko-białoruskiej, ograniczaniu wolności mediów poprzez przejęcie Polska Press przez PKN Orlen czy próbę uchwalenia tzw. lexTVN, inwigilacji Pegasusem, sporze z Unią Europejską i sprawach dotyczących Polski, rozpatrywanych przez Europejski Trybunał Praw Człowieka.

„Szczęśliwej Polski już czas” to jednak przede wszystkim historie konkretnych osób i organizacji, które w latach kryzysu konstytucyjnego i odwrotu od demokratycznych wartości oraz konsekwentnego ograniczania swobód i dyskryminowania kolejnych grup społecznych stały na straży naszych praw i wolności.

Są wśród nich m.in. aktywistki i aktywiści wspierający uchodźców i uchodźczynie z Ukrainy i Białorusi z organizacji takich jak Fundacja Ocalenie i Homo Faber, Marta Lempart i działaczki i działacze Ogólnopolskiego Strajku Kobiet walczący o prawa kobiet i dostęp do bezpiecznej i legalnej aborcji, prawniczki wspierające uczestniczki i uczestników protestów, wobec których policja wielokrotnie nadużywała uprawnień – r.pr. Agata Bzdyń, adw. Kamila Ferenc, adw. Monika Gąsiorowska, adw. Karolina Gierdal, ofiary postępowań typu SLAPP – prof. Wojciech Sadurski, Bart Staszewski czy prok. Katarzyna Kwiatkowska, a także mierzący się z homofobią i wykluczeniem w rodzinnym mieście artysta Daniel Rycharski. Nie mogło też zabraknąć niestrudzonych w walce o niezależność wymiaru sprawiedliwości przedstawicieli inicjatywy #WolneSądy z Sylwią Gregorczyk-Abram, Marią Ejchart, Michałem Wawrykiewiczem i Pauliną Kieszkowską-Knapik na czele oraz represjonowanych sędziów m.in. Waldemara Żurka ze Stowarzyszenia Sędziów Themis i Igora Tuleyi czy Joanny Sikory z IUSTITIA Stowarzyszenie Sędziów Polskich

Ponadto piszę też o rozgrzewającym serca Polek i Polaków wielkim corocznym święcie społeczeństwa obywatelskiego, czyli finale WOŚP, przywracaniu praworządności i potrzebie powrotu do etyki solidarności.

Książka dostępna jest w sprzedaży stacjonarnej i online, m.in. na stronie wydawnictwa Arbitror.

Serdecznie zachęcam Państwa do lektury!

Follow a manual added link