Wizyta w Bergen i Oslo

We wtorek i środę, 31 maja i 1 czerwca br., byłem w Norwegii na zaproszenie Rafto Foundation for Human Rights. W Bergen, gdzie mieści się siedziba organizacji, przedstawiłem referat na konferencji współorganizowanej przez Izbę Handlową z Bergen. Skupiłem się na zagrożeniach dla współczesnego biznesu (w tym zagranicznych inwestorów) wynikających z kryzysu rządów prawa w państwach członkowskich UE. Ciekawym kazusem jest sprawa przejęcia przez PKN Orlen spółki medialnej Polska Press. Sprawa jest przedmiotem zainteresowania Norges Bank, który posiada 1% akcji PKN Orlen. Ze względu na potencjalne zagrożenie dla wolności słowa, PKN Orlen znajduje się pod obserwacją Komitetu Etycznego.

Z kolei w Oslo wygłosiłem wykład na temat możliwości naprawienia standardów praworządności w Polsce, w przypadku wygrania wyborów parlamentarnych przez opozycję demokratyczną. Wskazałem jak skomplikowane może być przywrócenie stanu zgodnego z Konstytucją, zwłaszcza w kontekście instytucjonalnym (Krajowa Rada Sądownictwa, prokuratura, status sędziów powołanych przez neo-KRS, Trybunał Konstytucyjny, nadzór nad służbami specjalnymi).

Dziękuję Iverowi Orstavikowi z Fundacji Rafto za zorganizowanie wizyty oraz opiekę w czasie całego pobytu, w tym za liczne dodatkowe spotkania i inicjatywy. Dziękuję prof. Christophe’owi Hillion za zorganizowanie wykładu na Wydziale Prawa Uniwersytetu w Oslo. Norwegia jak zawsze przyjęła mnie wspaniale i nawet pogoda była znakomita (w Bergen nie padało, a w Oslo było bardzo słonecznie).