Spotkanie wyborcze w Wiedniu

8 września na zaproszenie cudownych Pań z grupy — Dziewuchy Austria odwiedziłem Wiedeń, spotkanie odbyło się w ramach cyklu „Pigułka (przed) wyborcza”. Zapis spotkania możecie obejrzeć poniżej.

O czym rozmawialiśmy?

 1. O tym jak głosować w wyborach za granicą — pamiętajcie, że musicie mieć ważne dokumenty tożsamości!
 2. O potrzebie utworzenia większej ilości komisji wyborczych za granicą, by wszystkie głosy Polonii za granicą zostały policzone. O to apeluję do Ministerstwa Spraw Zagranicznych.
 3. O natychmiastowym powołaniu Ambasadora RP w Austrii, by usprawnić relację Polonii austriackiej z Polską.
 4. O tym co może się zdarzyć z naszym krajem, gdy PiS będzie rządził trzecią kadencję — losie samorządów lokalnych, naszego członkostwa w UE, szkół i uniwersytetów czy wymiaru sprawiedliwości.
 5. O tym, by przywrócić Senatowi RP środki na współpracę z Polonią na świecie. Będę o to zabiegał!
 6. O tym, co należy zrobić po wygranych wyborach:
  • Po pierwsze: zacząć przestrzegać Konstytucji RP,
  • Po drugie: przywrócić porządek w Trybunale Konstytucyjnym, Sądzie Najwyższym, Krajowej Radzie Sądownictwa, rozdzielić funkcję Ministra Sprawiedliwości i Prokuratora Generalnego, zreformować służby specjalne oraz odpartyjnić media publiczne.
  • Po trzecie (przez co wiele osób opuściło Polskę): odwrócić skutki wyroku TK ws. aborcji, zalegalizować związki partnerskie, wprowadzić do kodeksu karnego przestępstwo homofobii i transfobii oraz ustawę o uzgodnieniu płci.
 7. O tym, by państwo pamiętało o osobach z niepełnosprawnościami i włączało je na równi do życia społecznego.
 8. O potrzebie systemowego wsparcia dorosłych osób w spektrum autyzmu.
 9. O rozdziale państwa od kościoła, by uwolnić go od środowisk politycznych. Podstawą jest renegocjacja konkordatu i wyprowadzenie religii ze szkół.

Dziękuje za Waszą frekwencję i świetną, zaangażowaną dyskusję!

Przed spotkaniem odwiedziłem wzgórze Kahlenberg — miejsce ważne dla naszej historii. To z niego Jan III Sobieski w 1683 r. dowodził zwycięską Odsieczą Wiedeńską. Na wzgórzu odwiedziłem miejsca upamiętniające naszą historię i oddałem hołd Polakom poległym w bitwie.

”Niech to wydarzenie pozostanie w naszej pamięci, aby nieustannie przypominało o konieczności pokojowej koegzystencji mieszkańców Europy!”

Mam nadzieję, że niedługo dojdzie do porozumienia ponad podziałami i na wiedeńskim wzgórzu stanie pomnik naszego dowódcy i króla — Jana III Sobieskiego.