Kartuska Narada Obywatelska

Dzień: poniedziałek, 3 kwietnia 2023 r.
Miejsce: I Liceum Ogólnokształcącym im. Hieronima Derdowskiego w Kartuzach

W poniedziałek 3 kwietnia 2023 r. w auli I Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi w Kartuzach na Klasztornej pod patronatem Fundacji Samorządność im. Lecha Bądkowskiego wspólnie z Kreatywną Pedagogiką i Klubem Tygodnika Powszechnego Trójmiasto oraz Dyrekcją I Liceum Ogólnokształcącego im. H. Derdowskiego została przeprowadzona debata międzypokoleniowa pt. Kartuska Narada Obywatelska – „Co nas łączy ? Co nas dzieli ? Rozmowy międzypokoleniowe”, w której miałem przyjemność wziąć udział.

W debacie uczestniczyli seniorzy z Uniwersytetu III wieku i uczniowie Liceum na Klasztornej.

Kartuska Narada Obywatelska miała formę warsztatów, podczas których seniorzy i młodzież na drodze dyskusji wypracowali wspólne stanowisko wobec ważnych kwestii społecznych: kryzysu klimatycznego, solidarności społecznej, mediów i dezinformacji oraz praw człowieka.

Uczestników dyskusji podzielono na cztery grupy – przy każdym stoliku pracowało pięcioro przedstawicieli młodzieży i pięcioro seniorów. Po dyskusji poszczególne grupy podzieliły się swoimi spostrzeżeniami i wnioskami z pozostałymi uczestnikami spotkania. Na zakończenie jedna z uczestniczek zaapelowała, aby zainteresowanie tematami debaty nie zakończyło się na rozmawianiu, a przeszło w działanie.

Serdecznie dziękuję wszystkim uczestniczkom i uczestnikom za udział w debacie, a także zachęcam do zapoznania się z relacją na stronie Klubu Tygodnika Powszechnego.