Spotkania wyborcze – Dublin, Edynburg, Londyn

Na drodze mojej zagranicznej kampanii w staraniach o mandat Senatora RP pojawiają się kolejne miejsca, gdzie spotykam się z Polakami mieszkającymi poza granicami kraju.

W dniach 14-16 września odwiedzam kolejno Dublin, Edynburg i Londyn.

W Dublinie miałem przyjemność uczestniczyć w wydarzeniu z cyklu „Spotkanie o Polsce”, w czasie którego z Polakami mieszkającymi w Irlandii mieliśmy okazję porozmawiać o sukcesach, problemach, oczekiwaniach Polonii irlandzkiej, ale także o konsekwencjach migracji dla życia rodzinnego i prywatnego. Wcześniej miałem okazję rozmawiać z polskimi przedsiębiorcami prowadzącymi działalność w Dublinie, oraz z organizacjami społecznymi zrzeszającymi dublińską Polonię.

Piątek 15 września to czas spędzony w Szkocji, w Edynburgu. Miałem tu okazję odwiedzić polski sklep w Granton, gdzie spotkałem p. Oliwię Muszyńską, która marzy o tym, by móc swoją przedsiębiorczość realizować w Polsce, a konkretnie – w Łodzi. Udało mi się zainicjować krótką wymianę zdań Oliwii panią Hanną Gil-Piątek, łódzką posłanką Koalicji Obywatelskiej, która opowiedziała o tym, w jaki sposób Koalicja Obywatelska planuje ułatwić Polonii powrót do kraju i nowy start w ojczyźnie. Ale Edynburg to było także spotkanie z polonijnymi dziennikarzami, złożenie kwiatów przy pomniku gen. Stanisława Maczka, spotkanie poświęcone ograniczaniu wolności zgromadzeń w Polsce na Edinburgh Law School, spotkanie z polskimi studentami tej renomowanej uczelni, a na końcu – spotkanie z Polonią w Szkockim Kościele Episkopalnym Św. Jakuba.

Sobota to dzień wizyty w Londynie. W planie m.in. spotkanie z Polish Women Network, briefing prasowy dla polskich dziennikarzy (w czasie którego m.in. wrócimy do planu stworzenia w Polsce instytucji Rzecznika Praw Polonii), a przede wszystkim – spotkanie z londyńską Polonią organizowane przez KOD UK i University College London.

Jest to więc bardzo intensywny czas, który obfituje w bardzo wartościowe rozmowy i spotkania, przybliżające perspektywę Polaków, którzy żyją na emigracji, marząc o Polsce, z której chcieliby być dumni i mówić o niej jako o kraju nowoczesnym, rozwijającym się, praworządnym i w pełni demokratycznym.