Premiera filmu Ewy Ewart Do ostatniej kropli

W czwartek, 23 marca, wziąłem udział w premierze filmu dokumentalnego Ewy Ewart „Do ostatniej kropli”.

Jest to obraz przedstawiający losy kilku rzek z Europy i Kanady, które są zagrożone ludzką działalnością. Film w niezwykle przekonujący sposób pokazuje, dlaczego powinniśmy walczyć o czyste rzeki oraz jakie mają one znaczenie dla naszego przetrwania na planecie. Szczególnie ujęło mnie przedstawienie zaangażowania włoskich, albańskich oraz innuickich aktywistów w obronę własnych rzek. W Albanii udało się doprowadzić do uznania, że rzeka Vojna ma osobowość prawną, co jest absolutnym przełomem pod względem prawnym i społecznym.

Film przedstawia także tragedię zatrucia Odry w 2022 r. Być może dzięki zaangażowaniu takich osób jak Michał Zygmunt również Odra kiedyś zostanie uznana za posiadającą osobowość prawną. Ale nie czekając do tego momentu warto o rzeki się upominać (zwłaszcza o los Odry w najbliższe wakacje), budować organizacje chroniące poszczególne rzeki (jak np. Związek Gmin i Miast Dorzecza Parsęty), a film Ewy Ewart koniecznie zobaczyć.

Dziękuję Ewie Ewart za zaproszenie, a sędziemu Arkadiuszowi Krupie, który był ze mną na premierze, za towarzystwo i bieżące komentarze rysunkowe.