Posiedzenie Parlamentarnego Zespołu Praw Dziecka

W środę 9 sierpnia uczestniczyłem w „terenowym” posiedzeniu Parlamentarnego Zespołu Praw Dziecka poświęconego Inicjatywie na rzecz Ochrony Dzieci przed Destrukcyjnymi Treściami realizowanej pod patronatem Instytut Praw Dziecka im. Janusza Korczaka kierowanego przez dr. Marka Michalaka.

Inicjatywa została utworzona, aby zebrać postulaty organizacji i osób, którym zależy na dobrostanie dzieci i zaprezentować je podczas posiedzenia. Bowiem pomimo różnych wysiłków ustawodawczych ochrona młodych przed destrukcyjnymi treściami w środowisku informacyjnym wciąż nie jest dostateczna, a sam problem destrukcyjnych treści bywa rozumiany zbyt wąsko.

W posiedzeniu Zespołu udział wzięli także m.in. Magdalena Bigaj, prof. Marek Konopczyński, dr Konrad Ciesiołkiewicz, Maciej Kępka, Bartosz Bartosik, Justyna Żukowska-Gołębiewska, Magdalena Maciak oraz posłanki Monika Rosa, Marzena Okła-Drewnowicz i Katarzyna Lubnauer.

Podczas mojego wystąpienia przypomniałem działania, które podejmowałem wraz z moim Zespołem w czasie pełnienia funkcji RPO, by walczyć z mową nienawiści i destrukcyjnymi treściami w internecie, a także wskazywałem jaką rolę pełnią w tym zakresie samorządy czy policja. Podkreśliłem też wagę edukacji antydyskryminacyjnej w szkołach i organizowania kampanii uświadamiających skalę problemu.

Większość rekomendacji, które przedstawiałem w 2019 roku, nie straciła na aktualności. Bowiem nadal ogromne znaczenie regulacyjne i dotyczące wyzwań na przyszłość mają media społecznościowe i najwięksi gracze na rynku Internetu. Wiele w tym zakresie zmienić może wejście w życie Digital Services Act czyli rozporządzenia UE o usługach cyfrowych.

Wydarzenie było transmitowane online. Serdecznie polecam obejrzenie relacji.