Kedy je ćma, tedy błyska zaś nadziejo – koncert Fundacji Iskierka

W środę, 7 czerwca 2023 r., wziąłem udział w koncercie charytatywnym zorganizowanym przez Fundację Iskierka. Fundacja prowadzi od lat działalność na rzecz dzieci z chorobami onkologicznymi. Prezeską Fundacji jest Pani Jolanta Czernicka-Siwecka. Koncert odbył się w Katowicach, w siedzibie Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia. W tym niezwykłym wydarzeniu wzięli udział znakomici artyści, na czele z Małgorzatą Ostrowską, Grzegorzem Turnauem, Ralphem Kamińskim, oraz z orkiestrą pod batutą Adama Sztaby i Piotra Sutta. Natomiast najważniejszymi bohaterami na scenie były dzieci, które współtworzyły chór oraz wspomagały orkiestrę w akompaniamencie.

Przypadł mi zaszczyt wygłoszenia kilku słów. Swoją wypowiedź podzieliłem na dwie części – byłego urzędnika państwowego oraz rodzica. W pierwszej części zwróciłem uwagę na następujące kwestie:

  • zmianę w przepisach podatkowych pozwalającą na przekazanie 1.5% podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego;
  • znaczenie działalności organizacji społeczeństwa obywatelskiego dla realizacji potrzeb obywateli, gromadzenia środków dla osób potrzebujących;
  • konieczności realizowania przez państwo polskie podstawowej funkcji w postaci ochrony prawa do zdrowia – nawet najlepsze działania pozarządowe nie zastąpią potrzeby finansowania potrzeb zdrowotnych, zwłaszcza w dziedzinie onkologii.

Jako rodzic natomiast powiedziałem, że jak każdy zmagam się z różnymi wyzwaniami i problemami, ale także szukam natchnienia w literaturze i filmie. Warto zatem na drogę dzieci przechodzących przez trudną chorobę spojrzeć z perspektywy losów Frodo z „Władcy Pierścieni” Tolkiena. Dźwigają ciężar, starają się go pozbyć. Ale w swojej drodze nie są samotni. Gandalfem są dla nich lekarze i naukowcy (tacy jak np. wybitny onkolog prof. Jacek Jassem). Drużyną Pierścienia – rodzice, krewni, przyjaciele, nauczyciele. Samwisem Gamgee – ten członek rodziny, który jest zawsze najbliżej i bierze na siebie największy ciężar. W tym wszystkim jest jeszcze Arwena – księżniczka elficka – która pomaga w najtrudniejszych momentach. Taką rolę pełni właśnie Fundacja Iskierka, z Panią Jolantą Czernicką-Siwecką na czele.

Niedawno na j. śląski przetłumaczony został „Hobbit” Tolkiena. Dlatego moje przemówienie zakończyłem słowami: „Kedy je ćma, tedy błyska zaś nadziejo” (“Kiedy jest najciemniej, wtedy błyska znowu nadzieja.”)