Wesołych Świąt

Za nami kolejny, trudny, pełen wyzwań rok. 12 miesięcy temu nikt z nas nie spodziewał się, że za chwilę przyjdzie nam obudzić się w zupełnie nowej rzeczywistości. 24 lutego 2022 r., w dniu ataku putinowskiej Rosji na niepodległość Ukrainy, świat zaczął zmieniać się na naszych oczach. Pomimo wielu tragicznych wydarzeń, o których nie można zapominać, jesteśmy – w porównaniu z tym, jak postrzegaliśmy świat przed wybuchem wojny – bogatsi o wiedzę . Każde niespodziewane zdarzenie pozwala bowiem wyciągnąć wnioski i przygotować się na przyszłość. Przełomowe chwile zmuszają nas do refleksji nad istotą człowieczeństwa, godnością ludzką oraz solidarnością z ofiarami. Doceniamy znaczenie pojęcia pokój. Dostrzegamy potrzebę istnienia międzynarodowej sprawiedliwości karnej. Rozumiemy potrzeby uchodźców i potrafimy spieszyć z pomocą.

Świąteczny czas i koniec roku to moment podsumowań. Chciałbym zaproponować Państwu spojrzenie na mijający rok nie pod kątem porażek, ale sukcesów, nawet tych, które nie są tak oczywiste.

Przypomnijcie sobie te piękne chwile z ostatniego roku, kiedy czuliście, że robicie coś dobrego, a wasze zaangażowanie wynika z przywiązania do ponadczasowych wartości, z wiary, że świat może być lepszy. Kiedy działaliście z potrzeby serca, nawet jak nie mieliście najmniejszej nadziei na jakąkolwiek zmianę. Kiedy współpracowaliście z innymi i dzieliliście się uśmiechem oraz poczuciem tej dzikiej satysfakcji, że udało się coś sensownego zrobić. Doceńcie samych siebie. Bo to dzięki Wam wiele osób doświadczyło pomocy i uśmierzenia bólu oraz uwierzyło w konstytucyjne wartości. Niech ten nowy rok będzie waszym rokiem – demokratycznego, proeuropejskiego, odważnego i zaangażowanego społeczeństwa obywatelskiego.

Adam Bodnar