Spotkanie w Wydawnictwie Austeria na temat książki Każdy człowiek

Dzień: środa, 23 listopada 2022
Miejsce: Siedziba Wydawnictwa Austeria w Klezmer Hois w Krakowie

W środę, 23 listopada, w siedzibie Wydawnictwa Austeria w Klezmer Hois w Krakowie (dzielnica Kazimierz) odbyło się spotkanie poświęcone promocji książki „Każdy człowiek”. Książka ukazała się dzięki współpracy wydawnictwa Austeria i Centrum Stosunków Międzynarodowych. Jest ona manifestem znanego niemieckiego prawnika i pisarza Ferdinanda von Schiracha – apelem o zmiany w zakresie ochrony praw człowieka poprzez poszerzenie Karty Praw Podstawowych UE.

W manifeście „Każdy człowiek” Ferdinand von Schirach proponuje dodanie do Karty sześciu nowych praw. Są to: (i) prawo do czystego środowiska, (ii) prawo do cyfrowego samostanowienia, (iii) zakaz nadmiernego wykorzystywania algorytmów, (iv) prawo do prawdy, (v) zakaz oferowania towarów wytworzonych z naruszeniem praw człowieka, oraz (vi) prawo dostępu do sądów europejskich w przypadku systemowego łamania praw podstawowych. Od września 2021 r. jestem ambasadorem w Polsce tej inicjatywy i regularnie współpracuję z Centrum Spraw Międzynarodowych.

Więcej uwagi manifestowi poświęciłem w jednym z moich felietonów w Gazecie Wyborczej – gorąco polecam.

Dyskusję w Wydawnictwie Austeria prowadziła dr Małgorzata Bonikowska, Prezes Zarządu Centrum Spraw Międzynarodowych. Był z nami także Wojciech Ornat, szef wydawnictwa, a także Julia Kozak, współpracowniczka CSM. Rozmawialiśmy nie tylko o postulatach von Schiracha, ale także o tym czy obywatele RP znają swoje prawa, jakie są bariery w stosowaniu Karty Praw Podstawowych, a także czy możemy się spodziewać wkrótce zmian w Traktatach Europejskich oraz w samej Karcie Praw Podstawowych. Podkreśliłem, że polskie problemy z praworządnością i przestrzeganiem praw człowieka, nie powinny przekreślać myślenia długoterminowego. Musimy zastanawiać się nad wpływem globalizacji, nowych technologii czy zmiany klimatu na nasze prawa, nawet jeśli aktualnie zmagamy się z innymi, bieżącymi i bolesnymi, problemwami.

Wcześniej tego samego dnia przeprowadziliśmy z dr Małgorzatą Bonikowską podobną dyskusję w ramach jednej z sesji Open Eyes Economy Summit w Krakowie.