Spotkanie autorskie w Piwnicy Powszechnej w Krakowie

Dzień: środa, 23 listopada 2022 r.
Godz. 20:30
Miejsce: Piwnica Powszechna, ul. Pijarska 5/20, Kraków

Późnym wieczorem w środę, 23 listopada, w Piwnicy Powszechnej, czyli krakowskiej siedzibie Klubu „Tygodnika Powszechnego”, odbyło się spotkanie autorskie poświęcone książce „Nigdy nie odpuszczę”.

Wraz z red. Bartoszem Bartosikiem, który przeprowadził ze mną ten wyjątkowy wywiad-rzekę, odpowiadałem na pytania moderatora Antoniego Mikołajczaka, publiczności, a także Marcina Pery, założyciela klubów „Tygodnika Powszechnego”. Rozmawialiśmy o tym, dlaczego powstała książka „Nigdy nie odpuszczę”, jak uniknąć polaryzacji w życiu publicznym, jaką rolę pełnią instytucje przeciwdziałające konfliktowi oraz budujące zaufanie wśród obywateli. Zastanawialiśmy się nad rolą edukacji we współczesnej Polsce, znaczeniem służby publicznej nauczycieli, a także dlaczego ważne jest przejście przez proces żałoby po pandemii (w tym rozliczeń instytucjonalnych za popełnione błędy). Przedstawiłem także moje obserwacje dotyczące rozwoju społeczeństwa obywatelskiego w ostatnich latach, zwłaszcza w kontekście walki o utrzymanie praworządności oraz obrony praw kobiet i osób LGBT+. Oczywiście jednym z tematów była sytuacja uchodźców z Ukrainy w Polsce.

Dziękuję Klubowi Tygodnika Powszechnego za zaproszenie, za świetną rozmowę, a także za codzienne zaangażowanie społeczne. Warto podkreślić, że z Klubem TP w Krakowie związanych jest wielu wolontariuszy, którzy regularnie świadczą pomoc na rzecz uchodźców z Ukrainy (warsztaty artystyczne dla dzieci, kursy języka polskiego czy pomoc w codziennych sprawach).