Nie złamiecie mnie – o prawach człowieka w obliczu bezprawia

Dzień: poniedziałek, 5 grudnia 2022 r.
Godz. 18:00
Miejsce: wydarzenie online

5 grudnia w związku z rozpoczęciem kolejnej edycji akcji „Maraton Pisania Listów Amnesty International”, na zaproszenie Akademii Handlowej Nauk Stosowanych w Radomiu wziąłem udział w wydarzeniu online pt.: „Nie złamiecie mnie – o prawach człowieka w obliczu bezprawia”.

Podczas webinaru próbowałem odpowiedzieć na pytania:

  • Czym są prawa człowieka?
  • Jak powinny być przestrzegane?
  • Dlaczego w niektórych państwach funkcjonuje bezprawia?
  • Co możemy zrobić, aby prawa człowieka rzeczywiście stały się wartościami uniwersalnymi?

Maraton Pisania Listów to największa na świecie akcja na rzecz praw człowieka. Co roku w okolicach Międzynarodowego Dnia Praw Człowieka miliony ludzi na całym świecie jednoczy siły, żeby upomnieć się o konkretne osoby, których prawa są łamane i odmienić ich los. Wysyłane są listy do decydentów, którzy mają realny wpływ na los bohaterów i bohaterek akcji oraz wyrazy wsparcia dla nich samych i ich bliskich.

W tym roku motywem przewodnim Maratonu jest prawo do pokojowych zgromadzeń. Demonstracje to niezwykle istotne narzędzie zmiany społecznej, tymczasem na całym świecie władze brutalnie tłumią i bezprawnie zakazują zgromadzeń. Warto okazać wsparcie tym, których spotyka więzienie i prześladowania tylko dlatego, że odważyli się głośno sprzeciwić niesprawiedliwości!