Dni Samorządu Szczecina

Dzień: piątek, 26 maja 2023 r.
Miejsce: Szczecin

W piątek, 26 maja, wziąłem udział w spotkaniu zorganizowanym przez Prezydenta Szczecina Piotra Krzystka z okazji Dni Samorządu Szczecina. Najpierw uczestniczyłem w Debacie Oksfordzkiej, której teza brzmiała: Społeczeństwo obywatelskie to najważniejszy filar państwa demokratycznego. Byłem częścią drużyny Prezydenta P. Krzystka, która broniła tej tezy (w skład drużyny wchodzili także prof. Daniel Wacinkiewicz, Zastępca Prezydenta Miasta oraz Renata Łażewska, Przewodnicząca Rady Miasta). Naszymi oponentami byli uczniowie V Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Asnyka w Szczecinie. Marszałkiem debaty był prof. Piotr Chrobak z Uniwersytetu Szczecińskiego. Emocjonująca rozgrywka nie przyniosła rezultatu, ale była znakomitym przykładem jak można w ciekawy sposób przeprowadzić lekcję wiedzy o społeczeństwie. Po debacie miałem zaszczyt porozmawiać ze szczecińską młodzieżą na temat aktywności obywatelskiej oraz możliwości korzystania z praw i wolności politycznych.

Gościem Dni Samorządu był także Marcin Kruszewski, znany prawnik-influencer, który prowadzi w mediach społecznościowych profil @Prawomarcina. Marcin Kruszewski jest na co dzień doktorantem na WPiA UW. Natomiast od dłuższego czasu poprzez media społecznościowe promuje znaczenie prawa, w tym praw ucznia. W swoim wystąpieniu zwrócił uwagę na kluczowe znaczenie zasady poszanowania godności ludzkiej, zwłaszcza w środowisku szkolnym. Odniósł się także do pomysłów powołania rzeczników praw ucznia w dużych miastach lub w poszczególnych szkołach. W spotkaniu z okazji Dnia Samorządu uczestniczyli także aktywiści walczący o utworzenie parku narodowego „Dolina Dolnej Odry”. Piotr Fisher Rosiński oraz Piotr Piznal zaprezentowali swoje znakomite zdjęcia, ale także dokumentację zatrucia Odry w zeszłe wakacje. Mam nadzieję, że będą w stanie doprowadzić do końca swój projekt. Wszak od kilkunastu lat nie powstały w Polsce nowe parki narodowe. Zachęcam Was do podpisania petycji w tej sprawie, która znajduje się TUTAJ. Oczywiście ją podpisałem.

Dziękuję Prezydentowi Piotrowi Krzystkowi oraz Wiceprezydentowi Danielowi Wacinkiewiczowi za zaproszenie, a także za niezwykłe emocje i możliwość rozmowy ze szczecińską młodzieżą.