Jubileusz Prof. Antoniego Krzeskiego

Dzień: czwartek, 1 grudnia 2022 r.
Miejsce: Zamek Królewski w Warszawie

W czwartek, 1 grudnia 2022 r., miałem zaszczyt prowadzić – wraz z Prof. Karoliną Dżaman – spotkanie z okazji zakończenia pracy akademickiej oraz 45-lecia pracy Prof. Antoniego Krzeskiego, wybitnego otolaryngologa.

Profesor był wieloletnim Kierownikiem Kliniki Otorynolaryngologii Wydziału Lekarsko-Stomatologicznego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, od wielu lat pełni funkcję Prezesa Stowarzyszenia Rynologia Polska, wychował wiele pokoleń chirurgów – rynologów, a jego podręczniki naukowe są absolutnie podstawowymi pomocami dla każdego lekarza laryngologa w Polsce.

Uroczystość odbyła się w Sali Złotej Zamku Królewskiego w Warszawie. Uczestniczyło w niej wielu dostojnych gości z kraju i zagranicy, wraz z władzami uniwersytetów medycznych i najważniejszych klinik. Jedną z uczestniczek była dr Ewa Woydyłło-Osiatyńska, która jeszcze kilka lat temu wraz z prof. Wiktorem Osiatyńskim prowadziła spotkania poświęcone aspektom humanistycznym wykonywania zawodu lekarza, organizowane przez prof. Antoniego Krzeskiego.

Spotkanie inaugurowało odbywające się po raz 20-ty RhinoForum – konferencję dla specjalistów z zakresu laryngologii. Z tej okazji wręczone zostały nagrody i wyróżnienia. Prof. Antoni Krzeski wygłosił wykład okolicznościowy pt. „Na ramionach olbrzymów”. Odwołując się do tradycji antycznych i oświeceniowych pokazał w jaki sposób tworzone są osiągnięcia naukowe – poprzez ciągłe wspinanie się i korzystanie z dorobku poprzednich pokoleń i mistrzów.