Prawne aspekty rosyjskiej agresji na Ukrainę – webinar

24.02.2022 r. to data, która przeszła do historii jako dzień inwazji Rosji na Ukrainę. Inwazji, która nieodwracalnie zmieniła życie milionów Ukraińców, a także kierunek polityki międzynarodowej – zarówno w Europie, jak i poza nią. Dokładnie rok po wtargnięciu wojsk rosyjskich do Ukrainy, przyglądamy się prawnym aspektom wojny toczonej za naszą wschodnią granicą.

Jakie są najważniejsze doświadczenia zdobyte w kontekście rosyjskiej agresji na Ukrainę? Jakie były źródła sukcesu w pomocy na rzecz uchodźców z Ukrainy? Czy jest szansa na odpowiedzialność za zbrodnie wojenne popełnione przez Rosję? Jak kształtuje się polityka międzynarodowa w zakresie utworzenia specjalnego trybunału? Czy wojna w Ukrainie ma szansę przełamać nastroje ksenofobiczne i nacjonalistyczne, które były obecne w polsko-ukraińskich relacjach przed 2022 r.? Dlaczego pomoc na rzecz uchodźców jest trudniejsza na drugim etapie, kiedy nie ma już tak wielkich emocji i jak można przezwyciężać tego typu bariery?

Na te i wiele innych pytań odpowiadali Anna Dąbrowska – prezeska Stowarzyszenia Homo Faber działającego w Lublinie oraz prof. Paweł Wiliński – sędzia Sądu Najwyższego (Izba Karna), profesor prawa na Wydziale Prawa i Administracji UAM w Poznaniu i współpracownik Projektu Sunflower dotyczącego odpowiedzialności za zbrodnie wojenne popełniane w Ukrainie, podczas webinaru pt. „Prawne aspekty rosyjskiej agresji na Ukrainę” organizowanego przez Uniwersytet SWPS, który miałem przyjemność moderować.

Zachęcam do obejrzenia zapisu webinaru.