23. posiedzenie Senatu

Zakończyło się 23. posiedzenie Senatu, podczas którego rozpatrzono 14 ustaw, a do 3 z nich wprowadzono poprawki. Ponadto, senatorzy i senatorki zapoznali się z informacją o działalności Rady Dialogu Społecznego za okres 2023/24.

Poprawki wprowadzone do rządowej ustawy o Centrum Medycznym Kształcenia Podyplomowego miały charakter technicznolegislacyjny, doprecyzowujący i uściślający. Nowe przepisy zmieniają sposób wybierania dyrektora Centrum Medycznego, od tej pory powoływanego przez ministra zdrowia w drodze konkursu na 4-letnią kadencję. Nowe przepisy zakładają również ujednolicenie przeprowadzania państwowego egzaminu specjalizacyjnego dla pielęgniarek i położnych, a także kryteriów egzaminowania dla wszystkich zawodów medycznych.

Senat wprowadził również 7 poprawek technicznolegislacyjnych i doprecyzowujących do rządowej ustawy o odnawialnych źródłach energii, a także zachował dotychczasowe zasady ustalania stałej ceny zakupu energii elektrycznej dla wytwórców, którzy przed dniem wejścia w życie ustawy otrzymali zaświadczenie o możliwości sprzedaży niewykorzystanej energii elektrycznej. Ustawa ma za zadanie przyspieszyć transformację energetyczną Polski, ułatwiając między innymi sposób rozliczeń płatności za energię oraz procedury instalacji i projektów dla wybranych źródeł OZE.

Trzecią ustawą, do której zgłoszone zostały poprawki była ustawa ochronie ludności i obronie cywilnej. Do rządowego projektu wprowadzono 22 poprawki, głównie redakcyjnych, precyzujących i ujednolicających terminologię. Senatorowie dokonali również zmiany zasad finansowania wydatków na zadania z zakresu ochrony ludności i obrony cywilnej, wprowadzili również możliwość nadawania klauzul tajności danym gromadzonym w Centralnej Ewidencji Obiektów Zbiorowej Ochrony.

Trzeciego dnia obrad Izba przyjęła z kolei bez poprawek ustawę o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z usuwaniem skutków powodzi (projekt rządowy), która wprowadza ułatwienia w udzielaniu pomocy osobom i instytucjom, które ucierpiały we wrześniowej powodzi w południowo-zachodniej Polsce. Umożliwia m.in. wszystkim gminom i powiatom wskazanym w rozporządzeniu o stanie klęski żywiołowej poszkodowanym skorzystanie z dofinansowania do 100% kosztów zadań bez dotychczas wymaganego 20-procentowego wkładu własnego. Zapewni też ciągłość udzielania świadczeń opieki zdrowotnej, wsparcie dla uczelni niepublicznych i zapomogi dla ich studentów, a także wsparcie i ulgi dla przedsiębiorców.

Obrady Izby Wyższej rozpoczęły się dzień po 19 listopada, wyznaczającego 1000 dni od rozpoczęcia rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Podczas posiedzenia uczciliśmy pamięć ofiar rosyjskiej agresji, przekazując wyrazy wsparcia dla Ukrainek i Ukraińców cierpiących z powodu wojny.