19. posiedzenie Senatu
Po wakacyjnej przerwie Parlamentu odbyło się 19. posiedzenie Senatu. Pierwszego dnia obrad wraz z Senatorami i Senatorkami poddaliśmy głosowaniu dwie uchwały okolicznościowe, ustawę o ubezpieczeniach obowiązkowych, a także zapoznaliśmy się z informacją na temat działalności KRS w 2023 roku i udziale Polski w pracach UE podczas prezydencji belgijskiej. Drugiego dnia posiedzenia Senat przyjął bez poprawek rządowy projekt ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z usuwaniem skutków powodzi oraz ustawę o zmianie ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych.
Uchwały okolicznościowe dotyczyły upamiętnienia dwóch okrągłych rocznic związanych z postaciami polskiej kultury i polityki: Melchiora Wańkowicza i Romana Dmowskiego. 50. rocznica śmierci Melchiora Wańkowicza jest okazją by oddać cześć pamięci tego wybitnego pisarza i postaci polskiej popkultury, aktywnego członka ruchu opozycyjnego. Natomiast przypadająca w tym roku 160. rocznica urodzin Romana Dmowskiego skłania nas do refleksji nad rolą tej postaci w polskim życiu społecznym i politycznym. W tekście uchwały czytamy, że zostaje on upamiętniony przede wszystkim jako jeden z Ojców Polskiej Niepodległości.
Przyjęta bez poprawek ustawa o ubezpieczeniach obowiązkowych wdraża przepisy znowelizowanej dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie odpowiedzialności cywilnej za szkody powstałe w związku z ruchem pojazdów mechanicznych i obowiązku ubezpieczania od takiej odpowiedzialności. Nowe przepisy ustawy mają na celu zapewnienie ochrony poszkodowanych w przypadku niewypłacalności zakładu ubezpieczeń. Nowelizacja dotyczy również wysokości minimalnych sum gwarancyjnych w obowiązkowym ubezpieczeniu OC posiadaczy pojazdów mechanicznych.
Zaprezentowany raport o działalności KRS za 2023 rok jest mi doskonale znany. W części dyskusyjnej uznałem za stosowne zwrócić uwagę Senatu na dwie skandaliczne w mojej opinii uchwały podjęte w zeszłym roku: oskarżającą sędziów biorących udział w wydarzeniu profrekwencyjnym „Tour de Konstytucja” o zaangażowanie w kampanię wyborczą, jak również uchwałę karnie przenoszącą trzy karnistki powołujące się na wyroki ETPCz i TSUE do wydziału pracy w sądzie, w którym orzekały. Przypomniałem również, że uchwała Sejmu z dnia 20 grudnia 2023 roku podnosi, że KRS nie spełnia obecnie znamion organu konstytucyjnego i naszą odpowiedzialnością jest przywrócenie jej konstytucyjnego charakteru. Serdecznie zachęcam Państwa do obejrzenia całości mojego wystąpienia w tym punkcie obrad.
Po wysłuchaniu informacji o udziale Polski w pracach Unii Europejskiej w czasie przewodnictwo Belgii w Radzie Unii Europejskie, przedstawionej przez Ministra ds. UE Adama Szłapki zapytałem o kierunek nadania Prokuraturze Europejskiej nowych kompetencji, szczególnie w odniesieniu do sankcji nałożonych na Rosję w związku z agresją na terytorium Ukrainy. Temat ten będzie bowiem kontynuowany przez przyszłą polską prezydencję w UE, która rozpocznie się 1 stycznia 2025 roku. Drugie pytanie dotyczyło dyrektywy horyzontalnej dot. równego traktowania i jej przyszłości. Minister podkreślił, że strona polska jest pozytywnie nastawiona do rozwiązań zaproponowanych w dyrektywie oraz wyraził nadzieję, że prace nad nią będą kontynuowane w przyszłym roku. W kontekście Prokuratury Europejskiej Minister przypomniał, że Polska złożyła wniosek o przystąpienie. W odniesieniu do sankcji nakładanych na Rosję, Minister uznał za istotne uszczelnienie systemu ich egzekwowania tak, aby uniemożliwić ich obchodzenie.
Drugiego dnia posiedzenia Senat zajął się wymagającą natychmiastowej reakcji sytuacją powodziową, przyjmując bez poprawek rządowy projekt ustawy przewidujący różne formy pomocy dla poszkodowanych. Ustawa przewiduje wprowadzenie specjalnych zasiłków losowych, opiekuńczych, jak również środków na pokrycie szkód i naprawę mieszkań lub domów osób dotkniętych powodzią. Kolejną formą przyjętej pomocy jest bezzwrotne wsparcie z Funduszu Wsparcia Kredytobiorców na pokrycie rat kredytu mieszkaniowego przez okres 12 miesięcy. Ustawa przewiduje również pomoc dla przedsiębiorców i gmin.
Ponadto, na posiedzeniu plenarnym zagłosowano za ustawą o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych, która ma na celu zrównanie sytuacji osób posiadających orzeczenie o niepełnosprawności z osobami z orzeczeniem o stopniu niepełnosprawności. Nowe przepisy przewidują, że orzeczenia o niepełnosprawności zachowają ważność po ukończeniu przez osobę niepełnosprawną 16. roku życia do czasu uzyskania nowej decyzji, jednak nie dłużej niż 6 miesięcy. Ta zmiana legislacyjna to ważny krok na drodze budowania otwartego i inkluzywnego społeczeństwa obywatelskiego.