17. Posiedzenie Senatu

Podczas dwudniowego posiedzenia plenarnego Senat przyjął rządowy projekt ustawy o zmianach w prawie autorskim, wprowadzając do niego 22 poprawki. Ustawa przewiduje nowe formy dozwolonego użytku w prawie autorskim, takie jak eksploracja tekstów i danych, oraz modyfikuje istniejące przepisy. Umożliwia wykorzystanie 25% objętości utworu w celach dydaktycznych lub naukowych oraz zwielokrotnianie utworów w celu zachowania dziedzictwa kulturowego. Ustawa przyznaje wydawcom prasowym wyłączne prawo do eksploatacji online ich publikacji przez platformy internetowe i zobowiązuje ich do wypłacenia dziennikarzom 50% otrzymanego wynagrodzenia. Ponadto, zapewnia godziwe wynagrodzenie twórcom i wykonawcom za udostępnianie ich utworów w Internecie.

Poprawki Senatu powstały w odpowiedzi na apel wydawców oraz dziennikarzy polskich mediów, którzy domagali się mediatora w sporach z wielkimi koncernami internetowymi, tzw. big techami. Nowelizacja wprowadza prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej jako mediatora w takich przypadkach.

Senat zajął się również długo wyczekiwaną nowelizacją kodeksu karnego, wprowadzającą zmianę definicji gwałtu poprzez dodanie do katalogu przesłanek przestępstwa brak zgody osoby pokrzywdzonej. Zgodnie z nową definicją karze pozbawienia wolności od 2 do 15 lat będzie podlegał ten, kto doprowadza inną osobę do obcowania płciowego przemocą, groźbą bezprawną, podstępem lub w inny sposób mimo braku jej zgody. Takiej samej karze ma podlegać ten, kto doprowadza inną osobę do obcowania płciowego, wykorzystując brak możliwości rozpoznania przez nią znaczenia czynu lub pokierowania swoim postępowaniem. Senat wprowadził również poprawkę wydłużającą vacatio legis z 6 do 12 miesięcy.

Podczas posiedzenia przyjęto także zmiany usprawniające działania Sił Zbrojnych, Policji i Straży Granicznej w przypadku zagrożenia bezpieczeństwa państwa. Nowe przepisy wyłączają odpowiedzialność karną za użycie broni lub środków przymusu bezpośredniego w celu odparcia zamachu na życie, zdrowie lub wolność żołnierza, oraz zapewniają żołnierzom i funkcjonariuszom szerszą ochronę prawną.

Kolejną przyjętą ustawą był projekt implementacji Europejskiego Kodeksu Łączności Elektronicznej. Nowe przepisy ułatwiają przeglądanie i zestawianie ofert, chronią przed nieuczciwymi praktykami sprzedażowymi oraz zobowiązują operatorów do jasnego informowania o warunkach umowy.

Senat wyraził również zgodę na ratyfikację porozumienia o rozwiązaniu umowy z 1990 roku z Rządem Królestwa Norwegii w sprawie popierania i wzajemnej ochrony inwestycji, w wyniku wyroku Trybunału Sprawiedliwości w sprawie Achmea B.V. przeciwko Republice Słowacji (C-284/16). Zawarcie porozumienia nie będzie miało negatywnych skutków politycznych i społecznych.

Cieszę się, że Senat, dbając o zasady prawidłowej legislacji, przyjął te ważne zmiany i wprowadził istotne poprawki. Dzięki temu nowe przepisy będą bardziej efektywne i korzystne dla obywateli.