10 najważniejszych spraw dotyczących Polski przed ETPCz – artykuł dla Onet.pl

Chyba nie ma w historii III RP organu, który tak jak Europejski Trybunał Praw Człowieka łączyłby wszystkich ponad podziałami. Sędziowie, dziennikarze, prokuratorzy, urzędnicy, przedsiębiorcy, rolnicy i wielu innych, często anonimowych obywateli, upatrujących nadziei (a także pieniędzy) w rozsądku strasburskiej wyroczni. Nie bez przyczyny w badaniach przeprowadzonych na zlecenie Centrum Spraw Międzynarodowych, aż 78 proc. obywateli zaznaczyło Trybunał w Strasburgu jako podmiot, do którego by się zwrócili, gdyby ich prawa zostały naruszone.

Trybunał w Strasburgu przemawia do wyobraźni swoimi wyrokami. Są to często piękne ilustracje konkretnych problemów prawnych, poparte głęboką analizą stanu faktycznego. Niektóre z tych wyroków przeszły do historii, ze względu na ich znaczenie dla kształtowania orzecznictwa, wagę problemu, czy oddziaływanie na ludzką wyobraźnię.

Z okazji 30-lecia obowiązywania w stosunku do Polski Europejskiej Konwencji Praw Człowieka, która umożliwia obywatelkom i obywatelom skarżenie się na działanie władz polskich do Europejskiego Trybunału, postanowiłem podzielić się z czytelnikami Onetu moją własną subiektywną listą 10 najważniejszych spraw dotyczących Polski.

Serdecznie zachęcam do lektury!